Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vydatnější déšť by už některé části Žiliny neměl zatopit

Téměř každý vydatnější déšť způsobí v místní části Žilině problémy vždy ve dvou místech. Voda zatopí sklepy domů a pozemky nad mateřskou školou a u místní restaurace. Nicméně město teď provedlo určitá opatření, která by tomu měla zabránit.

Kdykoliv zasáhne Nový Jičín vytrvalý déšť, nejvíce obav z velké vody mají obyvatelé místní části Žilina. Pravidelně tu zaplavuje dvě místa. Prvním z nich jsou bytové domy a mateřská škola na ulici Beskydská. Situace se tu zhoršila i poté, co byly ve svahu nad nimi postaveny rodinné domy a dešťová voda se tu hůře vsakuje.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Když byla velká voda, tak se nahrnula na tyto pozemky a okamžitě vyplavovala školku. Jediné řešení vždycky bylo zajít sem a nadzvednout poklop té šachty. Tím pádem se ta voda ztratila do kanalizace. Nicméně laguna tady vždycky stála, a to byl problém jak pro nájemníky těch bytovek, tak pro školku.”

Navíc otevřený poklop do kanalizace nebyl bezpečný. Město se svou školku snažilo před vodou chrání tím, že nad pozemkem zahrady vytvořilo zátaras z pytlů s pískem. Došlo ale k tomu, že voda vytvořila větší lagunu kolem bytových domů, které jsou majetkem Stavebního bytového družstva Venkov se sídlem v Šenově u Nového Jičína. Jejich obyvatelé na problém poukazovali delší dobu a přednesli jej, spolu s některými navrhovanými řešeními, na zářijovém zastupitelstvu.

Josef Rivec, občan Nového Jičína: “Hlavní příčinou poškozování majetku občanů je ponechání rozložených povodňových pytlů nad parkovištěm. Tím vznikne jezero, jehož výška hladiny se dostává do sklepů domů. Vzniká vlhkost až do výše jednoho metru a při jejím odstraňován a vysušování následně vzniká plíseň.”

Situaci v lokalitě komplikovalo to, že dotčené pozemky obhospodařuje více vlastníků. Město už ale některé kroky ke zlepšení podniklo. Na odtok dešťové vody nechalo namontovat propustné víko, pročištěn byl také kanál směrem od parkoviště.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “No a to nejzásadnější nás čeká, to je ta příčina všeho, nad těmi bytovými domy se nalézá koryto, kde se ta voda vždy během chvilinky shromáždí a poté přetéká přes louku k těm bytovým domům. Tam jsme zjistili, že je ucpaný propoj do kanalizace, která vede pod cestou. Tam ve spolupráci s Veterinární a farmaceutickou univerzitou, které tento pozemek patří, o to je to komplikovanější, že to není města, tak tam už chystáme nějakou dohodu o spolupráci při řešení této věc tak, abychom kanál pročistili a voda odtékala pryč.”

Další, od roku 2009, pravidelně zaplavovanou lokalitou v Žilině jsou domky kolem ulice Na samotě u místní restaurace.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Ten propustek byl zanesený, tam bylo nahoře asi jen pět centimetrů, kudy mohla protékat voda. Ten pozemek byl ale celý zanesený bahnem, voda se vždy zastavila nad tím propustkem a ty rodinné domky při sebeméně zvednuté vodě měly zaplavené sklepy. Takže teď se nám podařilo, že jsme ty korýtka obnovili. Následně město domluvilo dobrovolné hasiče ze Straníka. Ti kluci přijeli a propustek vyčistili, takže už je to v pohodě, voda odtéká, a máme po mnoha letech vyřešen jeden problém.”

Osadní výbor Žiliny dále eviduje ještě několik míst, kde obyvatelům vtéká při velkém dešti voda z cesty nebo z okolních pozemků do sklepů. Tam by ale stačilo doplnit vyšší betonové obrubníky.
Česká distribuční a.s. - Bílovec
Bílovec
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Miroslava Pavlíková, pracoviště Benzina Nový Jičín, Suvorovova 664
Nový Jičín
od 22 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

HPF CleanCat s.r.o. - Mošnov
Mošnov
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků