Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Plynaři pokáceli stromy, Nový Jičín za ně sadí květiny

Plynárenská společnost skácela v posledních letech na území Nového Jičína několik desítek stromů. Zasahovaly do ochranného pásma sítí. Na jejich místo nelze vysadit nové dřeviny. Město je v obytné zóně nahradilo alespoň květinami.

Na podzim roku 2017 plynárenská společnost oznámila novojičínské radnici, že ve městě odstraní 84 stromů, které rostou v ochranném pásmu sítí. Město se s masivním zákrokem nechtělo smířit a vyvolala jednání. Dohodnout byl určitý kompromis, který dopad kácení zmírnil.

Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína: “Oni na to podle energetického zákona mají nárok, nicméně, protože to bylo poměrně hodně stromů, tak se nám s nimi podařilo domluvit čtyři etapy kácení. Stromy, které byly nejvíce nebezpeční pro plynové vedení, tak byly pokáceny ihned. Ty další potom postupně v etapách s tím, že ta poslední skupina stromů byly ty, které se vám podařilo zachránit.”

Skácení tak unikly břízy na ulici U Jičínky. Zejména v sídlištní zástavbě, která je sítěmi v podzemí doslova protkána, ovšem nelze vysadit náhradní stromy ani keře. To je například situace ulic Dvořákova a Nádražní. Odbor životního prostředí tu přišel alespoň s estetickým řešením.

Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín: “Byla provedena mechanizovaný výsadba cibulovin. Měla by to být směs krokusů, narcisů a tulipánů. Momentálně tu sice není vidět žádná změna, ovšem na jaře by tu obyvatele mělo čekat příjemné překvapení.”

V posledních týdnech se ale ve městě objevily i desítky nových stromů. V podzimní etapě jich bylo vysazeno 132.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy