Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nápisy na chodnících nejsou vandalismem, vybízí k lepší náladě

V ulicích Nového Jičína se objevilo několik nápisů, které vybízí k zamyšlení nebo třeba jen zlepší náladu. Na chodníky je malují studenti v rámci projektu Mládež kraji. Jeho cílem je vzbudit u mladých lidí zájem o dění ve městě.

Skupina několika dívek vybavená odolnými barvami vyrazila na konci listopadu do ulic města a na čtyřech místech za sebou nechala nápisy a symboly. Nejednalo se ovšem o vandalismus, ale o schválený projekt Malování městem.

Nikola Tkadlečková, projekt Malování městem: “Nacházíme se na ulici Sokolovská, kde právě malujeme nápis: Tady by bylo skvělé místo pro strom.”

Další lokality, kde se pouliční nápisy v Novém Jičíně objevily, jsou u Střediskem volného času Fokus, na Palackého nebo ve Smetanových sadech.

Kristýna Vodáková, projekt Malování městem: “Shromáždili jsme se asi skupina 15 mladých lidí a řekli jsme si, že se v poslední době na sebe moc mračíme, lidé jsou smutní až někdy nepříjemní, a že chceme trošku pozitivity vnést do města. A tak vznikl tento projekt.”

Místa, na kterých nápisy vznikají, konzultoval tým tvůrců s městským úřadem. Další budou přibývat v příštím roce, celkem jich bude okolo patnácti.

Kristýna Vodáková, projekt Malování městem: ”Jeden z nápisů, který by měl být v budoucnu ve městě je: To, že to není muzeum, neznamená, že to není umění. Tím bychom chtěli poukázat na to, že pokud něco nakreslíme na zem, pokud to není něco, co by někoho uráželo nebo bylo negativní, tak si myslíme, že to není špatně, aby se lidi zamysleli nad tím, proč se neusmát nebo neudělat něco dobrého.”
Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Je to určitě pěkná myšlenka v tom směru, že oživí místa, která jsou pro někoho taková běžná. Člověk kolikrát jde po té ulici a kouká na zem a přímo pod nohama se mu objeví nějaký myšlenka, otázka, podnět.”

 Malování městem je podpořeno z loňského programu Mládež kraji, který realizuje Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje spolu s dalšími partnery.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Mládež ve věku 13 až 26 let se mohla přihlásit se svými nápady, jak oživit město, jak tady přinést něco nového. Nakonec bylo podpořeno šest projektů.”

Například také studentská fiktivní firma při Mendelově střední škole nebo zprostředkování sportovního zážitku na největší nafukovací překážkové dráze v České republice, které je odloženo na příští rok.

Mladí lidé tu získali na své nápady celkem 125 tisíc korun. Padesáti procenty se podílí město.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy