Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Participativní rozpočet podpoří další nápady, čas na projekty je do poloviny února

Radnice dává opět šanci veřejnosti, aby předložila své vlastní nápady, jak vylepšit život ve městě. Projekty v rámci participativního rozpočtu očekává už do poloviny února. Vejít se musí do celkové částky 200 tisíc korun.

Fitness hřiště před volnočasovým střediskem Fokus, venkovní čítárna ve Smetanových sadech nebo sportovní výzva Na Svinec. To jsou jen některé nápady veřejnosti, které novojičínská radnice během uplynulých tří let realizovala v rámci participativního rozpočtu.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Když jsme ten rozpočet vyhlašovali na počátku roku 2018 poprvé, tak se musím přiznat, že jsme si nebyli jisti, zda se uchytí. Dneska už můžeme říct, že je to úspěšný projekt. Jsme za to rádi, protože samozřejmě nemáme patent na rozum, a všechny ty nápady od lidí, které byly realizovány, tak by nás nenapadly. A já hlavně považuji participativní rozpočet za výborný způsob, jak motivovat lidi, aby se trošku více zajímali o své okolí, a jednak také, aby měli možnost ovlivnit, co se kde ve městě vybuduje nebo opraví.”

Teď v lednu vyhlásil Nový Jičín 4. ročník participativního rozpočtu. Lidé mohou své nápady, kterými vyjádří určitý vliv na život ve městě, odevzdávat do 15. února, elektronicky nebo na podatelně úřadu.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Podmínkou je, aby je předložil někdo, kdo má minimálně 15 let. Nově mohou žádosti předkládat i spolky, tak je podmínkou, aby to nespadalo do programových dotací, ale aby to bylo něco s přesahem pro veřejnost a týkalo se to nějakého pozemku nebo budovy ve městě. Další podmínkou je to, aby to mělo nějakou inovativní myšlenku, přineslo to něco, co tady chybí.”

Novinkou realizace schválených projektů je pak to, že autor zlepšovacího návrhu se bude účastnit také fáze přípravy, případně provedení.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Protože často je tam potřeba něco málo upravit, třeba co se týče toho, že nějaké místo je trošku vhodnější nebo je potřeba upravit i samotný způsob, jak je projekt realizovatelný. Protože předkladatel ve chvíli, kdy to předkládá, tak samozřejmě nemůže tušit všechny okolnosti a všechny podmínky, které musí město jako realizátor dodržet.”

Do projektů veřejnosti investuje radnice opět částku 200 tisíc korun. Na jeden může být vyčleněno maximálně 100 tisíc korun.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme tu výši 200 tisíc korun i z toho důvodu, že ten zájem tomu zhruba odpovídá. Většinou se najdou dva, tři, čtyři nápady, které lidé podají. A tím pádem to přibližně vejde do té částky.”

Podle místostarosty jde také o to, aby myšlenky lidí šlo snadno uvést do života. Nákladnější projekty by už vyžadovaly třeba stavební povolení a rychlost realizace by se vytratila.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy