Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ledovou krustu Čerťáku prolomili otužilci, město jim k vodě postavilo lavičky

Obliba venkovního koupání v zimě narůstá také mezi Novojičíňáky. Otužilce v čepicích a plavkách můžeme pravidelně vidět u nádrže Čerťák. Nevynechali ani mrazivý leden, kdy vodní hladinu pokryla ledová krusta.

Teplota vzduchu je mínus 2 stupně, voda v nádrži Čerťák má asi jeden stupeň nad nulou. Otužilci, kterých je v Novém Jičíně několik samostatných skupin, nevynechali ani tento lednový den a ponořili svá těla do ledového sevření.

Libor Pístecký, otužilec: “Já jsem s otužováním koketoval už v minulých letech a vždycky došlo k tomu, že po čtrnácti dnech každodenních ledových sprch nastala nějaká krize, přišla viróza, přerušil jsem to a už jsem nezačal. Letos se mi to ale kontinuálně daří už od července a jsem rád, že jsem to dokázal.”
Libor Pístecký, otužilec: “Má to tu výhodu, že když se člověk chodí koupat do toho přírodního jezera, tak ta voda se postupně ochlazuje. A když člověk na konci srpna pokračuje přes září, říjen, tak nakonec v lednu, v únoru zjistí, že je zimní plavec.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je tam chvilku takový příjemný pocit, kdy člověk z té studené vody přejde do toho vzduchu, který je ještě o něco studenější, tak je mu chvilku ještě teplo. Ten pocit trvá asi tři minuty, pak přijde zima, kdy se zima z povrchu dostává do centra těla. Ten trvá o něco déle, ale je příjemně osvěžující.”
Filip Larmer, otužilec: “Co mě k tomu vedlo? Takový ta touha vyzkoušet trošku to tělo, co vydrží, protože my jsme dneska takoví zhýčkaní a ono tak všechno lépe funguje, i ta imunita.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Já bych se úplně za otužilce nepovažoval, ale také to občas zajdu vyzkoušet. Je to poměrně zajímavá aktivita, která člověku trošičku otevře obzory. ”
Libor Pístecký, otužilec: “Jde o tu pravidelnost, jde o přípravu. Určitě není rozumné bez přípravy hned skočit do vody s ledem tady na Čerťáku. Ale otužovat se dá různě, třeba tak, že si třeba otevřete na noc okno, vezmete si o jednu vrstvu oblečení méně. těch způsobů je celá řada.”

Město před několika dny na základě podnětu milovníků chladných ponorů nechalo u břehu Čerťáku postavit 3 lavičky, které zejména v zimě usnadní převlékání plavců.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Byl to podnět jedné z těch skupin, jestli by bylo možné instalovat sem lavičky. Takže jsme požádali technické služby, jestli by měly nějaké lavičky na víc, a byli velmi operativní a během dvou, tří dnů je sem nainstalovaly.”

Další novinkou, ovšem nevyžádanou, která se objevila přímo uprostřed vodní plochy Čerťáku, byl kontejner na odpad.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Strážníci na místě pořídili fotodokumentaci a informovali pracovníky technických služeb. Chceme upozornit, že lidé nemají vstupovat na vodní nádrž Čerťák, protože led nemusí být pevný, aby je udržel, a je to nebezpečné”

Podle informací z facebooku po odjezdu hlídky strážníků údajně neznámí bruslaři popelnici ze středu plochy odtáhli ke kraji. Na původní stanoviště ji pak vrátili naši otužilci.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Věřím tomu, že se to nebude opakovat. Uvažovali jsme o nějakém přivazování popelnic, ale já pořád věřím tomu, že lidé jsou soudní a nebudou takové věci dělat často.”

Nebezpečí, které si málokdo uvědomuje je, že led na hladině Čerťáku může narušit čerpání vody pro zasněžování sjezdovky na Svinci, se kterým lyžaři za příznivých zimních podmínek začali a připravují areál k otevření.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy