Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stomilionový úvěr na bydlení začne Nový Jičín čerpat pravděpodobně v létě

Nový Jičín přijal na posílení letošního rozpočtu stomilionový úvěr. Ten je cíleně zaměřen na investice do bydlení. Podle vedení radnice ale není vůbec jisté, zda jej město celý vyčerpá. Současně totiž na revitalizace bytových domů žádá dotaci.

V předcházejícím volebním období byl finanční pojistkou Nového Jičína 50 milionový kontokorentní úvěr, který ale město nikdy nečerpalo a byl zrušen. Pro rok 2021 zastupitelé odsouhlasili přijetí nového úvěru ve výši 100 milionů korun na projekty v oblasti bydlení.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Máme jedinečné podmínky, úroková sazba je pod jedno procento a když zohledníme míru inflace, tak si myslím, že tu těžkou dobu město proinvestuje.”

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Město Nový Jičín chce v letošním roce začít s přestavbou bývalé nemocniční ubytovny pro zdravotnický personál, v ulici K Archivu. Tam by mělo vzniknout 39 startovacích bytů pro mladé lidi. Z úvěru se budou také revitalizovat dva panelové domy, ve kterých je dohromady 87 bytů.”

Čerpat úvěr začne město v polovině roku, splácet jej bude 15 let.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče té částky, tak si myslím, že celý úvěr nevyčerpáme. A máme další podmínku, že můžeme kdykoliv dát mimořádnou splátku.”

Radnice totiž počítá se získáním dotace na revitalizaci zmíněných bytových domů, tyto finance by mohla bance obratem vrátit.

S přijetím úvěru nesouhlasila opozice, zejména sociální demokracie. Její protinávrh ale podpořilo jen 10 hlasů. Naopak pro půjčku bylo 17 ze 27 přítomných zastupitelů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy