Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava připomíná devadesátiny kina, na návštěvníky uvnitř si počká

Kino Květen promítá filmy už 90 let. Tuto událost si chtělo připomenout projekcí českého filmu, ovšem trvající omezení plány zhatily. Místo toho připravilo výstavu, kterou mohou lidé zatím shlédnout alespoň na webu.

Panelová výstava v interiéru kina připomíná 90 let, které uplynuly od okamžiku, kdy zde mohli sledovat filmy první diváci. Prezentuje dokumenty o výstavbě kina, jeho projekční plány, staré fotografie interiéru, plakáty filmů, které se zde promítaly, a také informace o předchůdcích městského biografu nebo i zmínku o letním kině. Původní představy o oslavách kulatin byly ale jiné.

Marek Grussmann, vedoucí kina Květen: “Měli jsme v plánu to, že kino bude otevřeno pro veřejnost, že se v kině uskuteční pěkná filmová představení, například film Karel z české produkce, který mapuje život Karla Gotta. Bohužel se stalo to, že kino bylo zavřeno z důvodu pandemie covid-19. V současné době jsme alespoň uspořádali k 90. výročí kina výstavu. Část výstavy jsme v lednu zpřístupnili návštěvníkům alespoň na webových stránkách a facebooku kina.”

Z části zveřejněných materiálů se lidé dozvědí, že první diváci navštívili toto kino 25. prosince roku 1930. Nový biograf byl ve městě postaven podle plánů architekta Leo Kammela z Vídně v místě, kde se dříve nacházela část velkého pivovaru, který byl sanován. Místní stavební firma Heinricha Czeike budovu postavila během půl roku.

Radek Polách, autor výstavy: “Velice brzy se se stalo oblíbený místem lidí, návštěvnost se pohybovala kolem 160 tisíc návštěvníků ročně, což byl pěkný příjem i do rozpočtu města.”

Kino fungovalo i v průběhu druhé světové války, promítaly se různé válečné týdeníky, a hned po skončení války bylo jedním z prvních impulsů otevření kina české veřejnosti.

Radek Polách, autor výstavy: “V roce 1969 zde proběhla velká generální rekonstrukce, tu provedl zdejší Okresní stavební podnik, který zčásti změnil interiérové dispozice. Kino po této generální rekonstrukci slouží i nadále.”

Výstavu kino Květen realizovalo ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a Státním okresním archivem. Předpokladem je, že bude uvnitř instalována po celý rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy