Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Masopust zabalilo Muzeum Novojičínska do krabic a přidalo návod na videu

Letošní únor se bude muset obejít bez veřejného masopustního veselí. Například Muzeum Novojičínska ale nechtělo tuto tradici zcela vypustit. Připravilo kreativní sady, díky kterým si mohou alespoň děti vyrobit masopustní masky.

Masopustní průvod s jarmarkem, tak jak jej Novojičíňáci znají z posledních let, se na náměstí konat nemůže. S připomínkou této tradice tak přichází alespoň Muzeum Novojičínska. Nachystalo kreativní krabice pro děti ze školek a pro ty, které jsou ve škole. Vyrobit si mohou masky, tak jak dříve chodily v masopustním průvodu.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Děti dostanou bílé kašírované masky papírové a mohou si je dozdobit mašličkami, perličkami, kytičkami a chybět nesmí barevné krepáky. Děti si tako mohou udělat masopust ve školách a ve školkách.”

Spolu s tvůrčími potřebami dostanou školáci také instruktážní video, které pro ně pracovníci muzea natočili.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Děti to budou mít obohacené o vyprávění o tom, jak se masopust nebo ty končiny slavily tady u nás v regionu. Budou to mít doplněné obrázky a tanečky a mohou si podle videa nacvičit i masopustní taneček.”

Masopust je obdobím, které začíná po svátku Tří králů a končí na Popeleční středu. Ta je letos 17. února. Vrcholnými dny masopustu jsou končiny - předcházející neděle, pondělí a úterý.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Smažily se koblihy, ty jsou příznačné pro masopust a hlavně pro končiny. Chodily masky a mezi ty nejdůležitější patřila maska medvěda.”

Veselé radovánky a hodování pak střídá půst, trvá 40 dní a končí týdnem před Velikonocemi.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy