Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pokud slavnost města bude, téma je jasné

Krvavá bitva, která se v Novém Jičíně odehrála před 400 lety, se stane hlavním tématem zářijové městské slavnosti. Tedy pokud její konání bude možné. V plánu příprav je i velkolepá dobová ukázka historických vojsk.

Zda se po roční pauze podaří uskutečnit městskou slavnost pro tisíce lidí je zatím ve hvězdách. Pro případ, že to ale bude možné, začalo město s její přípravou. Stěžejní téma, které vždy vycházelo z historických události, se nabízí bezpochyby výrazné.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Nese podtitul Nový Jičín ve stínu 30 leté války a jejím hlavním tématem bude připomenutí nejkrvavější bitvy v dějinách našeho města, bitvy z roku 1621, kdy se na našem území setkalo císařské vojsko s vojáky protestantského vévody Jana Jiřího Krnovského. Bitvu připomene i výstava na Staré poště, kde budou prezentovány publikace, dokumenty, možná i dobové zbraně a také tam budou představeny výsledky badatelské práce historiků Radka Polácha a Jaroslava Zezulčíka.”

Před 400 lety se 25. července vydalo na Nový Jičín 10 tisíc vojáků, včetně dělostřelců, pod vedením spojence Zimního krále Jana Jiřího Krnovského. Jedinou obranu města představovala posádka složená z několika stovek tzv. španělských vojáků.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Slovo španělských znamená, že tito vojáci byli v žoldu spojence, tedy krále španělského. Byli to vojáci různých národností, pěchota, která byla verbována pro císaře v tehdejším Neapolsku nebo valonské pluky pod vedením uznávaného válečníka Jeana Varoda, zvaného Gauchier, zvaného Levák.”

Krnovského vojska Nový Jičín neprodyšně obklíčila a zapálila stavby na okraji v lokalitě Horního předměstí, v místě bývalé hvězdárny.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Tam se nacházely dřevěné stodoly, které hořely, které vytvářely strašidelnou kulisu celé této bitvy, také město bylo ve velkých plamenech. Jediná úniková cesta z města ven byla směrem na Skalky. Tam se podařilo probít pouze plukovníku Gauchierovi a padesáti jeho jezdcům. Nicméně pěchota neměla tu možnost s probít a vojáci vyšli z města ven, aby se vzdali na milost. Neapolští vojáci, kteří nebyli na Moravě oblíbení, byli naprosto nemilosrdně pobiti.”

Jejich mrtvá těla byla pohřbena v hromadných šachtách. Na místě poté vznikla polní kaple, nejprve dřevěná, později zděná zvaná Španělská. Zajímavostí je, že dodavatelem cihel na její stavbu byla panská cihelna v Kuníně, ze které pochází stavební materiál pro kunínský zámek, a v jeho základech se de facto odehrála předehra této bitvy.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “V tehdejší tvrzi, dnešním Zámku Kunín, stavitel tvrze hostí budoucího vítěze Krnovského vévodu, jako luterán byl jeho spojencem, nicméně k ránu na následky umírá a je to, dá se říci, taková první oběť této bitvy.”

Historii největší bitvy na území města už byla v roce 1996 věnována výstava v muzeu, konala se pod záštitou španělského velvyslance. Jak reprezentativně se podaří připomenout její 400 výročí, a vůbec celkově zorganizovat městskou slavnost, bude záležet na aktuálních okolnostech.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Program slavnosti ještě nemá pevné rozměry. Nicméně, pokud slavnost proběhne, bude mít klasický charakter. Opět bude kostýmovaný průvod, laserová show, večer budou koncerty, hlavními hosty budou Vašo Patejdl a skupina Mirai.”

Konat by se městská slavnost měla 3. a 4. září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy