Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Verše a kresby manželů Farných dokumentují normální svět nemocných

V Návštěvnickém centru v Novém Jičíně je už několik týdnů instalovaná, nicméně stále uzavřená výstava s názvem Myslím tedy jsem. Prezentace kreseb a veršů je uměleckým počinem, nicméně s výjimečným podtextem podpory lidí s duševním onemocněním.

Marie Farná ze Studénky za své verše získala již 9 literárních ocenění. Její manžel Milan se věnuje kresbě a uskutečnil několik celorepublikových výstav. Oba se potýkají s duševním onemocněním. Svou tvorbu nejčastěji prezentují společně, jako právě teď v Návštěvnickém centru v Novém Jičíně.

Marie Farná, autorka veršů: “Napsala jsem deset sbírek. Jedna z nich je právě sbírka Jsem a ta výstava je právě o této sbírce. Protože téma té výstavy je Myslím, tedy jsem a v této sbírce každá báseň začíná slovem jsem.”
Milan Farný, autor obrazů: “Mé kresby vznikají tak, že hodně rychle je mám na papíře, ale v hlavě je nosím třeba i rok nebo dva, než se srovnají. Do kreseb se snažím dát více barvy, aby to bylo dynamické, hezké, někdy je to až divoké.”

Výstava Myslím tedy jsem vznikla za podpor iniciativy Na rovinu, usilující o snížení stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním.

Martin Okáč, regionální specialista destigmatizace: “Propagujeme to, že lidé s duševním onemocněním jsou svéprávní, a nejen svéprávní, ale plnohodnotní lidé k zapojení do všech aktivit normálního života.”

V Návštěvnickém centru je prezentace kreseb a veršů připravena ke shlédnutí už od počátku roku. Bohužel, zatím stále bez přístupu veřejnosti. Prodloužena je do 28. dubna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy