Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava demaskuje svět lidí s duševním onemocněním

V Návštěvnickém centru je už několik týdnů instalovaná, nicméně stále uzavřená výstava s názvem Myslím tedy jsem. Prezentace kreseb a veršů je uměleckým počinem, nicméně s výjimečným podtextem podpory lidí s duševním onemocněním.

Marie Farná začala psát verše spontánně někdy v 90tých letech a za svou tvorbu získala již 9 literárních ocenění. Její manžel Milan Farný se věnuje kresbě, uskutečnil několik celorepublikových výstav svých obrazů. Nejčastěji ale prezentují svou tvorbu společně, jako právě teď v Návštěvnickém centru.

Marie Farná, autorka veršů: “Napsala jsem deset sbírek. Jedna z nich je právě sbírka Jsem a ta výstava je právě o této sbírce. Protože téma té výstavy je Myslím, tedy jsem a v této sbírce každá báseň začíná slovem jsem.”
Marie Farná, autorka veršů: “Jsou o celém mém životě, o náladách, o pocitech, o mé nemoci, o víře a lásce, o všem, co člověk v životě zažívá a já mám tu specifickou věc, že s manželem zažíváme to duševní onemocnění, tak i to se odráží v těch písních.”

Některé sbírky si Marie Farná ilustrovala sama, k většině ovšem dodal kresby její manžel. Na výstavě jsou k vidění jeho zmenšené obrazy a perokresby prezentující průřez jeho tvorby.

Milan Farný, autor obrazů: “Už jako kluk jsem maloval a pak, když jsem potkal svou ženu, tak mi byla velkou inspirací právě ona a díky ní jsem se dostal do lidové školy umění v Ostravě. Mé kresby vznikají tak, že hodně rychle je mám na papíře, ale v hlavě je nosím třeba i rok nebo dva, než se srovnají. Do kreseb se snažím dát více barvy, aby to bylo dynamické, hezké, někdy je to až divoké.”

Výstava Myslím tedy jsem vznikla za podpor iniciativy Na rovinu, usilující o snížení stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním, a Klub otevřeného srdce Příbor, který lidi s těmito problémy sdružuje.

Martin Okáč, regionální specialista Projektu Destigmatizace: “Propagujeme to, že lidé s duševním onemocněním jsou svéprávní, a nejen svéprávní, ale plnohodnotní lidé k zapojení do všech aktivit normálního života. Já jsem také člověk se zkušeností s duševním onemocněním, takže velmi dobře rozumím tomu, co manželé Farní vyjadřují svou výstavou, kterou tady vidíme.”

V Návštěvnickém centru je prezentace kreseb a veršů s výjimečným podtextem podpory lidí s duševním onemocněním připravena ke shlédnutí už od počátku roku. Bohužel, přetrvávající vládní omezení zatím přístup veřejnosti do těchto prostor zamezují. Šancí může být prodloužení termínu konání výstavy do 28. dubna.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků


Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - NJ
Nový Jičín
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Bílovec
Bílovec
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry