Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město má plán, jak reagovat na změnu klimatu, podstatné je udržet vodu v půdě

Nový Jičín |

Město má plán, jak reagovat na dopady změny klimatu. Adaptační strategii připravovalo spolu s odborníky a veřejností téměř dva roky. Teď ji schválilo zastupitelstvo. Prvním konkrétním krokem bylo také přijetí nové vyhlášky o sečení trávy.

Povodně, sucho nebo jiné extrémní projevy počasí. Nový Jičín chce být na tyto negativní dopady změny klimatu lépe připraven a nachystal konkrétních opatření, která je mají zmírnit.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Samozřejmě my si nemyslíme, že jako město jsme schopni změnit fakt, že se klima mění, ale můžeme na něj reagovat a právě to má za úkol ten zpracovaný dokument Adaptační strategie na změnu klimatu.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je to souhrn opatření stávajících budov, ale i nově budovaných budov, veřejných prostor, parkovišť, hřišť, kdy město reaguje na tyto klimatické změny.”

Dokument má čtyři části. První je analýza zranitelnosti území města, vzešla také z dotazníků, který vyplnilo 330 obyvatel. Dále je to Katalog adaptačních opatření, a nejzásadnější částí je samotný akční plán navrhující 145 konkrétních míst, kde by bylo možné navržená opatření realizovat. Zastupitelé jej schválili 15. března.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ten samotná akční plán obsahuje i několik pozitivních příkladů, například malý mokřad, který máme mezi ulicí Dlouhou a Loučkou, nebo zelená stěna, která je poblíž dnešní obchodní galerie Tabačka.”

Posledním dílem dokumentu je mapa adaptačních opatření.

V oblastech náchylných na povodně, v okolí Jičínky a Grasmanky, jsou navrženy úpravy koryt. Na náměstí, které je naopak nejteplejším místem města, strategie podporuje dlouho diskutovanou výsadbu stromů.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: ”Takže my se i na základě tohoto dokumentu pokusíme vyvinout jednání s Národním památkovým ústavem, zda by bylo možné stromy alespoň v omezené míře přímo na náměstí vysadit."

Doporučení z adaptační strategie by se měla dotknout nově plánovaných staveb nebo rekonstrukcí. Například parkovací plochy by měly být pokryty propustnou dlažbou.

Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín: “Také jsme přemýšleli o tom, jestli voda, která stéká, by nemohla být zaústěna do různých průlehů nebo zelených ploch, aby nebyla zachycována do kanalizace a rychle odváděna z města, aby zasakovala v rámci toho města. Samozřejmě že je nutné najít vhodné plochy pro tento účel. Jako dobrý příklad bych uvedla jednu věc, kterou už jsme zrealizovali, a která se osvědčila. U jedné mateřské školy máme spravenou zahradu, je tam svah a dešťové vody tam poměrně prudce stékaly a ničily ty nové úpravy, tak jsme vybudovali takový průleh nad tou zahradou. Je asi dva roky staré a zjistili jsme, že je to velmi účinné. Takže to je dobrý příklad, který se nám osvědčil, který bychom chtěli využít i na jiných místech, kde to bude vhodné.”

Podle Evy Bártkové bude odbor životního prostředí klást důraz právě na to, aby se zpracovaná strategie nestala jen dokumentem do šuplíku, ale aby byla rozumně prosazována v praxi.

Souvisejícím krokem je i změna vyhlášky města, která snižuje počet sekání trávy v některých lokalitách ze čtyř na dvě ročně.

Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín: ”Protože bývá sucho a není žádoucí všechny plochy sekant takto intenzivně, tak jsme z té obecně závazné vyhlášky vyjmuli 11 ploch, kde není nutné sekat tak často. My jsme ty plochy vybrali poměrně pečlivě, protože si uvědomujeme, že občané mohou také nesouhlasit a chtějí mít v okolí posekanou trávu.”

Omezení sečí se týká ploch vzdálenějších od obydlí, jsou to například svahy kolem hlavního průtahu městem, lokalita Malého náměstí nebo trávník mezi Grasmankou a Palackého ulicí.

Zhruba polovina z navržených téměř 150 konkrétních opatření adaptační strategie se týká pozemků nebo staveb ve vlastnictví města, druhá polovina je v majetku soukromých osob. Město se na ně pokusí apelovat, aby se jimi také řídili.

Na adaptační strategii pracovala specializovaná firma, dotčené odbory města a vyjadřovala se k ní i veřejnost. Veškeré dokumenty jsou ke stažení na webu města v sekci rozvoj města.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava má nový strategický plán, prioritou je bydlení i architektura

29. března 2024 16:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má nový strategický plán. Vybrala si stěžejní témata, na která se bude v příštích letech zaměřovat a rozvíjet je až do roku 2030. Prioritami plánu je kvalitní bydlení a architektura, energetika i plnění role metropole či mnohé další.


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu, informovala o dotačních programech

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Nadaní prvňáčci na ZŠ Šalounova ve Vítkovicích budou chodit do Třídy vzdělání

Třídy Světa vzdělání jsou součástí vybraných základních škol v ČR. Žáci se v nich už od 1. třídy učí angličtinu, systematicky rozvíjejí své logické myšlení, matematiku, informační technologie a s pomocí učitele pracují na zdravém rozvoji celé své osobnosti i na budování pozitivních vztahů ve třídě.

Slezská nemocnice slavnostně otevřela nové nadzemní koridory. Zvýšily komfort pacientům i zaměstnancům

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

Adventní bezpečnostní akce v Ostravě nabízí rady, dílničky i vánoční tramvaj

Včera 11:36 | Ostrava-město | Libor Běčák

Tradiční akce Bezpečnější nakupování, parkování a cestování odstartuje i letos v Ostravě. Projekt zaměřený na prevenci krádeží a zvyšování bezpečnosti pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s policií, hasiči a dopravním podnikem. Součástí jsou preventivní aktivity v obchodních centrech, na trzích i ve vánoční tramvaji.

Festival v zahradě Nového Slunce připomněl hodnoty svobody a demokracie

19. listopadu 2024 11:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Nový Jičín oslavil 35. výročí sametové revoluce dvoudenním Festivalem svobody. Setkání s připomínkou hodnot demokracie se zúčastnili místní pamětníci těchto událostí. Akci provázely koncerty, besedy a výstava.

Děti s lampiony vyrazily za svatým Martinem a Zimní královnou

19. listopadu 2024 10:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénkou prošel Svatomartinský lampionový průvod. Děti rozsvítily město a na konci procházky, která se konala přesně 11. listopadu, je čekala i kupa sněhu.

Skončila oprava hřiště za Komenského školami, i tady bude sportovat veřejnost

18. listopadu 2024 13:47 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Skončila revitalizace hřiště u Komenského ulice. Sloužit bude dvěma základním školám, zároveň bude otevřeno i pro sportovní kluby a veřejnost. Vzhledem k roční době ale pravděpodobně až od jara příštího roku.

Demokracie je křehká, připomněl Novojičínský festival svobody

18. listopadu 2024 12:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Nový Jičín oslavil 35. výročí sametové revoluce dvoudenním Festivalem svobody. Setkání s připomínkou hodnot demokracie se zúčastnili místní pamětníci těchto událostí. Akci provázely koncerty, besedy a výstava.

Hostující školáci zkoumali oko v odborných učebnách "staré" Komenské

17. listopadu 2024 9:38 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Projektový den pro žáky z malotřídních škol z okolních obcí připravila Základní škola Komenského 68. Dětem ukázala možnosti odborných učeben. Při pokusech zkoumaly oko, jak to lidské, tak třeba to související s hustotou.

Nový Jičín ocenil bezpříspěvkové dárce krve

16. listopadu 2024 9:32 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Nový Jičín ocenil bezpříspěvkové dárce krve. Letos bylo na seznamu těchto dobrovolníků 56 občanů města.

Město má plán, jak reagovat na změnu klimatu, podstatné je udržet vodu v půdě
Vydáno 2. dubna 2021 8:22, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Město má plán, jak reagovat na dopady změny klimatu. Adaptační strategii připravovalo spolu s odborníky a veřejností téměř dva roky. Teď ji schválilo zastupitelstvo. Prvním konkrétním krokem bylo také přijetí nové vyhlášky o sečení trávy.

Povodně, sucho nebo jiné extrémní projevy počasí. Nový Jičín chce být na tyto negativní dopady změny klimatu lépe připraven a nachystal konkrétních opatření, která je mají zmírnit.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Samozřejmě my si nemyslíme, že jako město jsme schopni změnit fakt, že se klima mění, ale můžeme na něj reagovat a právě to má za úkol ten zpracovaný dokument Adaptační strategie na změnu klimatu.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je to souhrn opatření stávajících budov, ale i nově budovaných budov, veřejných prostor, parkovišť, hřišť, kdy město reaguje na tyto klimatické změny.”

Dokument má čtyři části. První je analýza zranitelnosti území města, vzešla také z dotazníků, který vyplnilo 330 obyvatel. Dále je to Katalog adaptačních opatření, a nejzásadnější částí je samotný akční plán navrhující 145 konkrétních míst, kde by bylo možné navržená opatření realizovat. Zastupitelé jej schválili 15. března.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ten samotná akční plán obsahuje i několik pozitivních příkladů, například malý mokřad, který máme mezi ulicí Dlouhou a Loučkou, nebo zelená stěna, která je poblíž dnešní obchodní galerie Tabačka.”

Posledním dílem dokumentu je mapa adaptačních opatření.

V oblastech náchylných na povodně, v okolí Jičínky a Grasmanky, jsou navrženy úpravy koryt. Na náměstí, které je naopak nejteplejším místem města, strategie podporuje dlouho diskutovanou výsadbu stromů.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: ”Takže my se i na základě tohoto dokumentu pokusíme vyvinout jednání s Národním památkovým ústavem, zda by bylo možné stromy alespoň v omezené míře přímo na náměstí vysadit."

Doporučení z adaptační strategie by se měla dotknout nově plánovaných staveb nebo rekonstrukcí. Například parkovací plochy by měly být pokryty propustnou dlažbou.

Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín: “Také jsme přemýšleli o tom, jestli voda, která stéká, by nemohla být zaústěna do různých průlehů nebo zelených ploch, aby nebyla zachycována do kanalizace a rychle odváděna z města, aby zasakovala v rámci toho města. Samozřejmě že je nutné najít vhodné plochy pro tento účel. Jako dobrý příklad bych uvedla jednu věc, kterou už jsme zrealizovali, a která se osvědčila. U jedné mateřské školy máme spravenou zahradu, je tam svah a dešťové vody tam poměrně prudce stékaly a ničily ty nové úpravy, tak jsme vybudovali takový průleh nad tou zahradou. Je asi dva roky staré a zjistili jsme, že je to velmi účinné. Takže to je dobrý příklad, který se nám osvědčil, který bychom chtěli využít i na jiných místech, kde to bude vhodné.”

Podle Evy Bártkové bude odbor životního prostředí klást důraz právě na to, aby se zpracovaná strategie nestala jen dokumentem do šuplíku, ale aby byla rozumně prosazována v praxi.

Souvisejícím krokem je i změna vyhlášky města, která snižuje počet sekání trávy v některých lokalitách ze čtyř na dvě ročně.

Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín: ”Protože bývá sucho a není žádoucí všechny plochy sekant takto intenzivně, tak jsme z té obecně závazné vyhlášky vyjmuli 11 ploch, kde není nutné sekat tak často. My jsme ty plochy vybrali poměrně pečlivě, protože si uvědomujeme, že občané mohou také nesouhlasit a chtějí mít v okolí posekanou trávu.”

Omezení sečí se týká ploch vzdálenějších od obydlí, jsou to například svahy kolem hlavního průtahu městem, lokalita Malého náměstí nebo trávník mezi Grasmankou a Palackého ulicí.

Zhruba polovina z navržených téměř 150 konkrétních opatření adaptační strategie se týká pozemků nebo staveb ve vlastnictví města, druhá polovina je v majetku soukromých osob. Město se na ně pokusí apelovat, aby se jimi také řídili.

Na adaptační strategii pracovala specializovaná firma, dotčené odbory města a vyjadřovala se k ní i veřejnost. Veškeré dokumenty jsou ke stažení na webu města v sekci rozvoj města.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000024717/mesto-ma-plan-jak-reagovat-na-zmenu-klimatu-podstatne-je-udrzet-vodu-v-pude