Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Novém Jičíně prožila dětství ikona motoristického sportu

Nový Jičín se ve své historii může pochlubit řadou významných rodáků. Jedním z nich byl průkopník automobilového sportu a slavný manažer závodní stáje, který uměl vítězit. Od jeho narození uplynulo 130 let.

Na dnešní Ztracené ulici v Novém Jičíně stával, ve kterém se před 130 lety, v roce 1891, tehdy na velikonoční neděli 29. března, narodil Alfred Neubauer.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Byl považován za jednu z největších ikon motoristického sportu, a dodnes je, spojený se značkou Mercedes. A právě v těchto místech prožíval své dětství.”

Rychlé vozy mu učarovaly, svůj život spojil s automobilkou Daimler-Benz, tedy dnešním Mercedesem. Nejprve zde působil jako automobilový závodník.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Pak přešel na manažerování. Stal se hlavním manažerem závodního týmu, který v tehdejší době vyhrával většinu velkých cen Grand Prix.”

Alfredu Neubauerovi se říkalo “muž tisíce triků”. Pro závodník vymýšlel různé speciality, které jim pomáhaly vítězit. Například systém značek, kterými předával taktické informace v průběhu závodu. Nebo jak se vyrovnal s povinným snížením váhy sportovních vozů na 690 kilogramů.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Tehdy zasáhly do závodění nová pravidla, kdy musely vozy snížit svou váhu na 690 kilogramů. On, aby toho dosáhl, nechal seškrábat barvu ze svých závodních vozů. Seškrábal ji až na karoserii a od té doby se Mercedesy nazývají stříbrné šípy.”

Kontakty s rodným městem udržoval ještě v 60tých a 70tých letech, kdy zdejšímu muzeu věnoval některé osobní fotografie. Zemřel v roce 1980.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy