Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice dárce krve potřebuje, chce získat i nováčky

I přes aktuální epidemiologickou situaci a různá vládní omezení mohou dobrovolníci stále darovat krev. Ta je potřeba za každé situace. Transfuzní oddělení novojičínské nemocnice proto zacílilo kampaň na prvodárce a snaží se získat mladé lidi.

Otakar Baroš už má za sebou asi 200 odběrů krve nebo plazmy, dobrovolným dárcem se stal v 18 letech. Na transfúzní oddělení novojičínské nemocnice se objednal i tento týden. Motivaci má jasnou.

Otakar Baroš, dárce krve: “Každý by si měl uvědomit, že krev nelze nahradit. Myslím si, že každý, kdo je zdravý a má 18 let, by měl dát krev, alespoň jednou v životě.”

Nicméně v době epidemie koronaviru tu úbytek dárců přece jen pociťují. Snaží se proto vyzývat nejen ty pravidelné, ale i nováčky, a připravují různé motivační programy a benefity, v dubnu například ve spolupráci s městem Kopřivnice, v květnu to bude kampaň “Daruj krev se Zdravým městem Nový Jičín”.

Markéta Matušů, vedoucí provozu transfuzního oddělení, Nemocnice Agel Nový Jičín: “Ať se nebojí, pořád vlastně chceme, aby přišli noví prvodárci, protože ti stávající stárnou a pořád je potřeba nových dárců.”

Dárcem nejvzácnější tekutiny může být zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. V této nemocnici je vítají v nově zrekonstruovaném transfuzním oddělení s 16 odběrovými lůžky.

Jan Kuběna, prvodárce krve: “Dneska je to poprvé, a motivace, ta je jednoduchá. Když to může pomoci, tak proč ne.”
Ladislav Jurišinec, prvodárce krve: “Je mi osmnáct let, takže můžu darovat Krev. Bylo to v pohodě, příště zkusím darovat plazmu. A jinak to bylo v pohodě, nejhorší byl jen ten vpich, pak už to bylo dobré. A sestřičky jsou také v pohodě.”

Transfuzní oddělení je v provozu od pondělí do pátku, na odběr se musí dárci dopředu objednat přes systém na webu nemocnice. Každý den zde odebírají plazmu a červené krvinky, pouze v pondělky a úterky plnou krev.

Markéta Matušů, vedoucí provozu transfuzního oddělení, Nemocnice Agel Nový Jičín: “Za měsíc tu máme na plazmaferézu zhruba tisíc odběrů, co se týče plné krve, tak je to v průměru asi dvě stě padesát odběrů. Plazma se může darovat častěji než plná krev. U plné krve je to u mužů pětkrát do roka, u žen čtyřikrát, ale plazmu můžete darovat co čtrnáct dnů. Dalo by se říct, že úbytek dárců plazmy pociťujeme zejména uprostřed týdne, takže bychom chtěli také vyzvat dárce, aby samozřejmě přišli v kterýkoliv den, ale pomohli by nám, kdyby to byly více středy a čtvrtky.”

Darovat krev samozřejmě prioritně pomáhá zachraňovat životy lidí, ovšem každý dárce si takto může ohlídat i své zdraví, které tak má pod kontrolou díky pravidelným rozborům krve.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy