Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nádvoří Václava Havla v Novém Jičíně připomene demokratické hodnoty

Nedávno revitalizovaný prostor před Žerotínským zámkem v Novém Jičíně ponese symbolický název Nádvoří Václava Havla. S iniciativou přišli manželé Janíkovi. Návrh schválila rada města, těsným rozdílem jednoho hlasu.

Manželé Věra a Ivan Janíkovi zvažovali pojmenování určitého prostoru v Novém Jičíně po Václavu Havlovi delší dobu. Nakonec se zrodil nápad označit symbolicky po prvním polistopadovém prezidentovi prostranství před Žerotínským zámkem.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “Nikde tady v Novém Jičíně, a vlastně ani v Moravskoslezského kraji, zatím nefiguruje takhle pojmenovaný prostor. A jde nám hlavně o to, aby hodnoty, se kterými Václav Havel přišel do naší společnosti, aby se neztrácely.”
Lubomír Sazovský, Novojičínská otevřená společnost: “Takže bychom nějaký reliéf nebo nápis, což bude předmětem neformální soutěže, přenesli na jednu z těch dlaždic před kašnou, kde by byl nápis Nádvoří Václava Havla.”

Návrh posvětila také Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. O symbolickém pojmenování pak hlasovala rada města, pro se vyslovilo 5, proti 4 radní. Předmětem rozporu byla dle sdělení zástupce města Ondřej Syrovátky neoficiální forma pojmenování. Sám s návrhem souhlasili.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to proto, že si myslím, že náš první porevoluční prezident si pojmenování nějaké lokality ve městě po sobě zaslouží.”

Na financování realizace se město podílet nebude. Novojičínská občanská společnost spoléhá na dobrovolníky a dary.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy