Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Online prostředí spojuje i lidi zrakově postižené, sdílí historické přednášky

Online prostředí, do kterého se přesunula řada aktivit, není nedostupné ani zrakově postiženým lidem. V Novém Jičíně mohou prostřednictvím počítačové obrazovky absolvovat přednášky, třeba o historii.

Obvykle třetí čtvrtek v měsíci se mohou slabozrací a nevidomí lidé z Novojičínska usadit před počítačovou obrazovku a zaposlouchat se do vyprávění o regionální historii. Online přenosy pro ně připravuje Muzeum Novojičínska, se kterým Sjednocená organizace slabozrakých a nevidomých spolupracuje dlouhodobě. Tento nový projekt ale původně spočíval v tom, že lidé se zrakovou indispozicí budou expozice muzea s upraveným průvodcovským programem navštěvovat pravidelně.

Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín “My jsme se domluvili s muzeem, protože je tady pro nás dostupné a vstřícné, že bychom rádi, aby ty aktivity byly pravidelné. Spousta našich uživatelů jsou lidé vzdělaní, jsou to bývalí učitelé nebo studují univerzitu třetího věku, a rádi si rozšiřují povědomí. Současně je tyto aktivity udržují také v psychické pohodě.”

Nicméně vzhledem k situaci proběhlo osobní setkání v muzeu zatím jen jednou.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “V letošním roce ale nebylo možné tato setkávání realizovat osobně, proto jsme se zaměřili na setkávání online.”

Zatímco při návštěvě muzea si mohli lidé se zrakovým postižením exponáty osahat nebo si je prohlédnout z bezprostřední blízkosti mimo vitríny, teď se musí převážně spolehnout na jiný smysl.

Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín: “Někteří z našich klientů třeba jsou schopni i využít ten počítač k tomu, aby si zvětšili nějakou prezentaci, někteří opravdu čistě jen poslouchají.”
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Zájemci mají možnost komunikovat s přednášejícím, vstoupit do přednášky, položit konkrétní otázky, a my reagujeme na jejich zájem.”

Odkaz na přednášky lze získat prostřednictvím pobočky SONS v Novém Jičíně.

Realizované historické besedy už se dotkly například téma Hückelových vil a kloboučnické výroby, Hranické propasti nebo tradice masopustu. Organizace SONS ale zprostředkovává také besedy s nevidomými sportovci, cestovateli nebo teď má v plánu povídání online s nevidomou lektorkou Španělštiny, která studovala v Brazílii.

Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín: “Pro uživatele našich služeb je to motivace nevzdat to a znamená to, že život tím zrakovým postižením nekončí, že se jen musíme naučit ty věci dělat jinak.”
Martin Hyvnar, vedoucí pracoviště SONS Nový Jičín: “My se snažíme o to, aby to zrakové postižení toho člověka nevytrhlo z běžného života a dění, a měl možnost aktivně trávit svůj volná čas. Takže děláme výlety, exkurze, vzdělávací aktivity.”

Organizace slabozrakých a nevidomých pomáhá nejen lidem s vrozeným postiženým, ale také těm, kteří přicházejí o zrak postupem nemoci nebo jen s rostoucím věkem. Získají zde informace, mohou si vypůjčit a vyzkoušet různé pomůcky nebo se tu jen potkat s lidmi s podobnými problémy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy