Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Těžké boje připomněly kluby vojenské historie, mezi nimi i ten z Nového Jičína

Příznivci vojenské historie připomněli konec bojů Ostravsko-opavské operace na sklonku druhé světové války. V ukázkách na autentických místech ztvárnili útok československé tankové brigády. Tradiční akce letos proběhla bez účasti diváků.

Ostravsko-opavská operace začala před 76 lety 10. března a skončila 5. května. Byla poslední velkou bojovou účastí československého vojska při osvobozování republiky. Událost tradičně připomněli příznivci vojenské historie, letos ale bez účasti veřejnosti.

Libor Hrabal, Československá obec legionářská: “Měli jsme ztvárnit československou tankovou brigádu, která osvobozovala tento kraj, a ztvárnit ji na autentických místech, kde naši tankisté opravdu bojovali. Proto se nacházíme na kótě Těžkovice u Chabičkova.”

V ukázkách, které se v okolí Hrabyně z kraje května odehrály, sehrál protivníka, tedy německou stranu, Klub vojenské historie FENIX z Nového Jičína.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Byly to opravdu těžké boje, i dnes se můžeme podívat, že tady jsou pozůstatky bojů, to znamená okopy, které jsou dodnes viditelné.”
Libor Hrabal, Československá obec legionářská: “Technika tady byla bohatá, opět jsme chtěli respektovat historii. Na německé straně samohybné dělo SDKFZ 11, na straně československé tankové brigády tank T34 a další.”

V bojových ukázkách si příznivci vojenské historie také vyzkoušeli některé scény do vznikajícího filmu Poslední výšina, který zdokumentuje právě závěr bojů ostravské operace.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků