Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Těžké boje připomněly kluby vojenské historie, mezi nimi i ten z Nového Jičína

Příznivci vojenské historie připomněli konec bojů Ostravsko-opavské operace na sklonku druhé světové války. V ukázkách na autentických místech ztvárnili útok československé tankové brigády. Tradiční akce letos proběhla bez účasti diváků.

Ostravsko-opavská operace začala před 76 lety 10. března a skončila 5. května. Byla poslední velkou bojovou účastí československého vojska při osvobozování republiky. Událost tradičně připomněli příznivci vojenské historie, letos ale bez účasti veřejnosti.

Libor Hrabal, Československá obec legionářská: “Měli jsme ztvárnit československou tankovou brigádu, která osvobozovala tento kraj, a ztvárnit ji na autentických místech, kde naši tankisté opravdu bojovali. Proto se nacházíme na kótě Těžkovice u Chabičkova.”

V ukázkách, které se v okolí Hrabyně z kraje května odehrály, sehrál protivníka, tedy německou stranu, Klub vojenské historie FENIX z Nového Jičína.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Byly to opravdu těžké boje, i dnes se můžeme podívat, že tady jsou pozůstatky bojů, to znamená okopy, které jsou dodnes viditelné.”
Libor Hrabal, Československá obec legionářská: “Technika tady byla bohatá, opět jsme chtěli respektovat historii. Na německé straně samohybné dělo SDKFZ 11, na straně československé tankové brigády tank T34 a další.”

V bojových ukázkách si příznivci vojenské historie také vyzkoušeli některé scény do vznikajícího filmu Poslední výšina, který zdokumentuje právě závěr bojů ostravské operace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy