Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nablýskaná Slovenská strela se po renovaci vrátila do Kopřivnice

Legendární Slovenská strela se po renovaci vrátila do Kopřivnice. Stojí teď před novým depozitářem vznikajícího Muzea nákladních automobilů Tatra. Oprava motorového vozu trvala více než dva roky.

Nablýskaná Slovenská strela v barvě odstínu višně vjela na své nové stanoviště, prosklený depozitář, který je součástí areálu vznikajícího Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici, ve čtvrtek 13. května. Své původní místo před Technickým muzeem opustila před dvěma a půl lety.

Marek Říha, vlakvedoucí Slovenské strely: “Jízda byla perfektní, musím říct, že konstruktéři ve 30tých letech odvedli skvělou práci.”

Národní kulturní památku, která je majetkem společnosti tatra Trucks, rozebrali do posledního šroubku a znovu složili v Českomoravských železničních opravnách v Hranicích na Moravě. Původní podobu z roku 1936 má i její interiér.

Andrej Čírtek, tiskový mluvčí Tatra Trucks: “Můžeme říci, že rekonstrukce dopadla na výbornou, a že se Slovenská strela může bezpečně vrátit na koleje a opět po desítkách let vozit českou veřejnost.”

Renovace vozu a oprava pavilonu stála 118 milionů korun. Rozhodující částku poskytla Evropská unie. Depozitář a nové muzeum vzniká jako společný projekt kraje, města Kopřivnice a soukromé firmy.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Právě takováto spolupráce je nezbytně nutná, protože veřejná správa a samospráva nemůže dělat všechny tyto věci. Je tady firma, která je silná, která může pomoci, a právě ta synergie té spolupráce je na tom vidět.”

Slovenská strela je zatím jen vystavena. Do budoucna její majitel počítají i s jízdami pro milovníky železnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy