Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Realistická kresba Martina Krejčího na Staré poště ohromí detaily

“Od zábavy k umění” je název prezentace realistické kresby, kterou Stará pošta po několikaměsíční pauze obnovila svou výstavní činnost. Uvnitř jsou k vidění obrazy mladého novojičínského autora.

Výstavní síň Staré pošty se po měsících prázdnoty opět naplnila obrazy. Její prostory se otevřely 1. června.

Lenka Domitrová, MKS Nový Jičín: “Po osmi měsících nabízíme návštěvníkům a milovníkům umění výstavu novojičínského mladého umělce Martina Krejčího, který se představuje svými realistickými kresbami.”

Martin Krejčí je samouk. Jako dítě kreslil v hodinách výtvarné výchovy na Základní škole Jubilejní a vzpomíná na další léta, kdy pro něj bylo kreslení zábavou a rozptýlením z nudy.

Martin Krejčí, autor kreseb: “Původně jsem vlastně kreslil styl kreslený, takže manga a podobně, a jednou jsem si řekl, že zkusím nakreslit nějakou reálnou postavičku, třeba to zvládnu. A podařilo se. Tehdy jsem si říkal, že je to úžasný reálný portrét. Na dnešní poměr už je to ale takové slabší, ale strašně mě to nadchlo. Tak jsem pokračoval dál a dál, a zjistil jsem, že každým obrazem se rozvíjím a zlepšuju.”

Také proto nese výstava název “Od zábavy k umění”. Autor by byl rád, kdyby se návštěvníci zaměřili právě i na vývoj jeho tvorby, Proto zde nevystavuje jen nejlepší současnou tvorbu, ale i první obrázky staré pět nebo šest let.

Martin Krejčí, autor kreseb: “Tady můžete vidět první realistické obrazy, které jsme na výstavu umístil schválně, aby byl vidět ten pokrok. A vedle stejné osoby nakreslené v poslední době v daleko propracovanější formě.”

Ke kresbě používá především různé druhy tužek, pro některé detaily akrylové a temperové barvy. Nejraději vytváří portréty filmových postav, herců nebo zpěváků, kteří ho něčím oslovili.

Martin Krejčí, autor kreseb: “Například skupina Twenty One Pilots. Nikdy jsem je moc neposlouchal, po koncertu se mi začali strašně líbit a řekl jsem si, že si vzpomínku na něj uchovám prostřednictvím kresby. Takže Tak vznikl třeba jeden z posledních obrazů. Hodně často jsou kresby uchováním mých vzpomínek na určitý film, seriál, knihu nebo hudbu.”

V Novém Jičíně vystavuje Martin Krejčí své kresby zhruba po dvou letech, na počátku roku 2019 je bylo možné vidět ve foyeru Beskydského divadla. Na současné výstavě na Staré poště tak mohou návštěvníci pozorovat vývoj v použití barev a vykreslení pozadí.

Martin Krejčí, autor kreseb: “Hlavně jsem se zaměřil na to, aby už obraz nepůsobil tak pustě, ale abych pozadím dotvořil příběh té postavy. Jsou tam další menší postavy a motivy přírody. Obraz tak působí živěji a dává větší smysl. Inspirovat jsem se nechal i dalšími umělci, některé obrazy jsme ohraničil kreslenými rámy.”

Jednou by tento mladý autor rád napsal příběhovou knížku, jejíž podstatou by byly jeho ilustrace. Realistická kresba Martina Krejčího bude na Staré poště k vidění do 29. června. Na následující měsíce už městské kulturní středisko plánuje další výstavy . Například v srpnu to budou obrazy a sochy regionálního malíře Miroslava Hanzelky z Libhoště.

Lenka Domitrová, MKS Nový Jičín: “Zářijová výstava bude věnována tématu městské slavnosti, tedy 400 let bitvy u Nového Jičína v roce 1621. V říjnu taby budeme mít zástupkyni něžného pohlaví, bude to paní Loréna, která pochází z Kolumbie, takže to bude trocha exotiky ve výstavní síni. V listopadu se nám po dvou letech vrátí novojičínský malíř Jan Bil, který ve svých obrazech zobrazuje zákoutí Nového Jičína.”

Výstava Martina Krejčího se zatím musela obejít bez vernisáže, pořadatelé z městského kulturního střediska doufají, že další autoři už se slavnostní zahájení dočkají.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy