Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letní opravy ve školách stojí miliony korun, některé nepůjdou vidět

Začaly letní opravy a údržba ve školách. Letos město investuje zejména do nevyhovujících elektroinstalací budov. Už dříve byla také zahájena přestavba dílen na Jubilejní nebo revitalizace zahrady školky ve Smetanových sadech.

Rozpočet města letos vyčlenil na letní opravy a údržbu ve školách okolo 15 milionů korun. Většina prací byla zahájena se začátkem prázdnin, už v dubnu ale začala třeba rekonstrukce učeben dílen na Základní škole Jubilejní a několik týdnů se pracuje i na zahradě mateřské školky ve Smetanových sadech, kde město investuje více než 3 a půl milionu korun.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Na naprostou většinu zahrad jsme získávali nějaké dotace, teď na to opravdu dotační tituly nejsou. Zahrada školky sady bude zcela nová, projekt máme připravený už tři roky. Budou tam veškeré nové herní prvky, sadové úpravy a bude tam i dráha pro koloběžky, aby děti měly veškeré vyžití.”

Mezi velké projekty patří rekonstrukce elektroinstalací, a to na Základní škole Komenského 68, a ve školkách na Jiráskově a Máchově ulici, kde už podle revizních zpráv byly elektrorozvody ve velmi špatném stavu.

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “Stavební zásahy se provádí všude komplet od přízemí až nahoru. Samozřejmě, co se týče té elektroinstalace, to vidět nepůjde, ale budou všude nové LED světla a v horních prostorách budeme měnit koberce a PVC v hernách, takže to ty děti stoprocentně uvidí.”

75 dětí se do této mateřské školky vrátí v září. Na dva letní měsíce teď mají možnost navštěvovat jiná zařízení ve městě.

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “Nabízeli jsme rodičům mateřskou školku Komenského a Beskydskou. Všichni rodiče, kteří měli zájem, a bylo jich 28, byli uspokojeni. Jejich děti jsou ve školce na Komenského ulici.”

Přesun dětí do náhradních školek také koresponduje s organizací prázdninového uzavření provozu jednotlivých zařízení.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Musíme organizaci zavírání mateřských škol dělat velmi opatrně. Tento plán je schválen v radě a je projednán se všemi rodiči. Je naprosto jasné, že když se provádí zásah do elektroinstalace na dvou mateřských školkách, tak tam nemůže být po celou dobu prázdnin provoz. Proto máme harmonogram uzavření mateřských školek a je to o to složitější, že ne každá mateřská školka má kuchyň.”

Další stavební ruch ale panuje na školách i díky tomu, že se jim podařilo získat prostředky z různých dotací, kdy se město na celkových výdajích podílí 10 procenty. Třeba na nové Komenského základní škole je to modernizace učeben fyziky-chemie a zeměpisu, na sousední staré škole digitalizace k Hi-Tech výuce.

Do ranku odboru školství a kultury pak patří také například probíhající projekt nástavby Střediska volného času Fokus, sanační práce u městské knihovny nebo rekonstrukce přístavby Beskydského divadla.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy