Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město prodává pozemky Pod Skalkou developerovi, stát na nich budou rodinné domy

Po prodeji parcel pro výstavbu rodinných domů v Žilině teď radnice nabídne stavitelům další lokalitu v místě pod Skalkami. Tentokrát ale město nebude prodávat pozemky jednotlivcům, ale prostřednictvím developera.

V Novém Jičíně by v řádu několika let mohlo stát na původních pozemcích města 46 nových rodinných domů. 23 parcel prodávala radnice jednotlivě v Žilině. Dvě z nich zatím nemají svého vlastníky, nabídkové řízení na ně již bylo vyhlášeno a trvá do 13. srpna. vyhlašovací cena je stále stejná, 1 650 korun za metr čtvereční bez daně. Celou oblast teď musí město ještě na vlastní náklady zasíťovat. Tato investice činí více než 42 milionů korun. Pro další stavební místa pod Skalkami teď zvolilo jiný způsob prodeje.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zastupitelé rozhodli poměrně většinově, že tato lokalita se prodá budoucímu developerovi, který pozemky rozdělí, zasíťuje a pak je zájemcům o výstavbu rodinných domů bude prodávat.”

Město nechalo v loňském roce zpracovat na danou lokalitu zastavovací studii. Jedná se o místo pod rekreační oblastí Skalky, kde už v minulých letech v několika vlnách výstavba domků probíhala.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Na základě této studie by zde mělo vzniknout 23 pozemků pro výstavbu rodinných domů. Součástí lokality jsou samozřejmě objekty veřejné infrastruktury, tedy chodníky, komunikace, veřejná zeleň a sítě. Minimální nabídková cena dle znaleckého posudku je 14,6 milionů korun bez daně.”

S prodejem pozemků developerovi ale vyjádřil na zastupitelstvu nesouhlas klub sociální demokracie.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Ta lokalita Pod Skalkou je jedna z nejcennějších a hlavně jedna z posledních, ne-li poslední, co pro výstavbu rodinných domů máme. A takto se jí zbavit je pro celý náš klub a většinu opozice, nepochopitelné. Tento projekt vzbuzuje řadu otázek, proč developerovi, proč za takovou sumu. To je plus mínus pět set korun za metr čtvereční, plus zasíťování, to si troufnu spočítat ze zkušeností, že to bude kolem tisícovky za metr čtvereční, a prodávat se v této cenné lokalitě, si myslím, může i kolem dvou tisíc za metr čtvereční, takže rozhodně to není projekt pro občany.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V lokalitě za školou, kterou město investovalo samo a rozprodávalo parcely, se ukázalo, že město není úplně dobrým investorem. Protože první rozhodnutí na vybudování infrastruktury bylo v roce 2008 a stavíme v roce 2021. Tím, že město je plátcem DPH, je veřejným zadavatelem, tak se celá investiční výstavba prodražuje.”

Podle vedení radnice dokáže developer projekt realizovat dříve než město. Na své náklady bude muset vybudovat inženýrské sítě včetně chodníků a komunikací a následně je bezplatně předat městu.

Radnice prodej lokality vyhlásila 18. června, záměr trvá do 11. srpna. Informace, včetně podmínek a termínů realizace jsou zveřejněný na webu města.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město neuvažuje v této lokalitě o nějakých významných regulativech, protože tato lokalita je plně zastavěná a jedná se pouze o 24 nových parcel. Co se týče barevnosti domů, střech tak město je v této fázi benevolentní. Tuto problematiku jsme řešili s architektem města i s komisí architektury.”

První stavební práce by podle starosty mohly být pod Skalkami zahájeny v příštím roce.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků