Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Klub FENIX oživuje nejen vojenskou historii

Klub FENIX z Nového Jičína se zabývá vojenskou historií od roku 1900 do konce druhé světové války. Ztvárňuje bojové ukázky i civilní postavy. Aktuálně se podílí na vzniku dokumentu, který bude rekonstrukcí závěrečných bojů ostravsko-opavské operace.

Tyto lité boje se odehrávaly letos v květnu a s ročním odkladem připomněly 75. výročí konce 2. světové války. Kluby vojenské historie, včetně novojičínského FENIXU, se zúčastnily dobových ukázek v Chabičově u Opavy, kde předvedly rekonstrukci závěrečných bojů Ostravsko-opavské operace.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Při rekonstrukci ukázky ze druhé světové války si naši kolegové vojáci dělali okopy v autentických místech, kde se boje odehrávaly. I po více než 75 letech nacházeli ještě zbytky dělostřeleckých granátů, střepy, takže je vidět, že ty boje byly opravdu ukrutné, každý centimetr půdy byl doslova prosetý kousky olova. Po skončení ukázky jsem obcházel mužstvo a ptal jsem se, jak se cítili, být v autentických místech, kde umírali lidé, a odpovídali, že z toho měli velký respekt a určitě by se skutečných bojů v nedávné historii nechtěli účastnit.”

Bojové ukázky pečlivě snímala kamera a zaznamenala tak scény do vznikajícího filmu Poslední výšina, který zdokumentuje závěr této poslední velké bojové účasti československého vojska při osvobozování republiky. 

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Jsme oslovování i Českou televizí a dalšími organizacemi na natáčení různých dobových ukázek, a to nejen z období druhé světové války, ale i z období první republiky a z meziválečného období. Vlastně rozpětí našeho klubu je od roku 1900 do roku 1945. A není to jen sféra vojenská, ale i civilní. Zabýváme se také civilní stránkou dobových historických ukázek. Vrcholem byla pro Českou televizi účast v reality show Dovolená v éře páry.”

Novojičínští si mohou v režii Klubu FENIX vybavit dobovou férii, která na Masarykově náměstí připomněla v roce 2018 sté výročí založení Československa, a následně se v roce 2019 podílel na ztvárnění událostí z let 1939 v rámci oslav 30. výročí Sametové revoluce.

Teď může pozvat příznivce vojenské historie na Muzejní noc do památníku v Hrabyni 10. září a o den později 11. září  na odloženou akci k 75. výročí osvobození - do Šenova u Nového Jičína.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Co se týče roku 2022, tak někdy z jara plánujeme akci Branný den, kterou bychom měli ve spolupráci s dalšími spolky uskutečnit, i s místními skauty v Novém Jičíně.”

Akci plánují do areálu Skalek a také speciálně v podobném duchu i pro děti z místního dětského domova.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy