Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Novojičínska otevírá novou expozici Svět Komenského Fulnek

Po rekonstrukci, která trvala tři roky, byl znovu otevřen Památník Jana Amose Komenského ve Fulneku a v něm obnovená pobočka Muzea Novojičínska. Uvnitř vznikla interaktivní expozice věnovaná učiteli národů.

Národní kulturní památka, bývalý sbor Jednoty bratrské ve Fulneku, kde tři roky působil v 17. století Jan Amos Komenský, se po tříleté rekonstrukci otevřela veřejnosti. Uvnitř je pobočka Muzea Novojičínska a výstava věnovaná právě učiteli národů s názvem Na prahu vichřice.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Našim cílem bylo přiblížit Jana Amose Komenského jako člověka, tak jak ho mohli tady měšťané poznat na počátku 17. století, na začátku 30. leté války, na tom prahu té vichřice, kdy tady přichází jako poměrně mladý muž, pětadvacetiletý teolog, jako nově vysvěcený kněz a jako rektor fulnecké bratrské školy.”

Během pobytu ve Fulneku se ale Komenskému jeho životní plány naprosto zhroutily, stal se z něj vdovec a psanec. V exilu, v zahraničí, se z něj zrodila velká barokní osobnost.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “V podstatě celý náš Moravskoslezský kraj je protkán kulturními památkami a osobnostmi, a proto jsme v posledních letech věnovali nemalé úsilí tomu, abychom zpopularizovali naše významné osobnosti, které daleko za hranicemi tohoto státu jsou uznávány, a tady často, v našem kraji a v naší republice, na ně zapomínáme.”

Rekonstrukce památníku včetně expozice stála 41 milionů korun, z toho více než 25 miliony přispěla kraji Evropská unie. Interaktivní výstavu doprovází působivé projekce na klenbách a dobová hudba.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy