Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Týden motivace k pohybu bez aut začíná 16. září

Město se také letos hlásí k Evropskému týdnu mobility. Připojí se přednáškami, cyklojízdou a hromadnou dopravou zdarma. Součástí bude veřejná diskuze k plánovaným změnám jízdního řádu městských autobusů.

Evropský týden mobility zahájí 16. září svůj jubilejní dvacátý ročník. Tato kampaň tradičně upozorňuje na nízkoemisní dopravu a propaguje zdravý pohyb na čerstvém vzduchu. Zdravé město Nový Jičín připravilo pro občany hned několik akcí.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “My jsme letos ten program uzpůsobili tomu, že tím hlavním cílem a hlavním tématem má být právě uvědomění si toho, že ten pohyb, který je udržitelný, tak je zároveň i zdravý. Takže tomu bychom měli nějak přizpůsobit i životní styl.”

V pátek 17. září do bude v 10 hodin dopoledne přednáška na téma zdravého životního stylu s lektorkou Danou Divákovou, odpoledne odstartuje tradiční cyklojízda, která tentokrát proběhne ve spolupráci se Zdravým městem Kopřivnice. První etapa jízdy tedy začne v Kopřivnici v 15 hodin, druhá o půl páté odpoledne na Horním nádraží v Novém Jičíně.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “V závěru té trasy na Zrzávkách bude připraven doprovodný program, bude tam stánek BESIP, bude tam předváděčka městského elektromobilu a program pro děti v režii Rodinného centra Provázek. Potom máme ještě další akci i v úterý 21. září, a to je seminář s fyzioterapeutkou na téma Zdravá záda v kanceláři.”

Jako součást Evropského týdne mobility opět probíhá výzva Do práce na kole, trvá 2 týdny, tedy již od 13. září, a je určena jednotlivcům.

Po celou dobu kampaně, od 16. do 22. září bude městská hromadná doprava v Novém Jičíně zdarma. A s tím také souvisí další aktivita, a to ve čtvrtek 16. září od 16 hodin veřejné projednání k plánovaným změnám jízd městských autobusů v aule radnice.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Od roku 2017, kdy byla zavedena nová městská hromadná doprava, začaly jezdit elektrobusy, tak se ty jízdní řády nijak zásadně neměnily.”

Mezi zamýšlené změny patří například prodloužení některé z linek k obchodnímu centru v Šenově u Nového Jičína nebo posílení spoje z centra přímo do Loučky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Další věcí je zvážení takové víkendové linky, která by jezdila na Kojetín, ale ne přímo z autobusového nádraží, ale nejprve by jela na Dlouhou, do Loučky a následně přes Bochetu na Čerťák a Kojetín. Pro obyvatele sídliště by to byla možnost, jak se dostat do této oblíbené výletní lokality.”

Následně budou moci občané k hromadné dopravě vyplnit dotazník, který bude vložen do Novojičínského zpravodaje. V říjnu pak proběhne další projednání k již konkrétnímu konceptu. Upravený jízdní řád vstoupí v platnost spolu s celostátními změnami v prosinci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy