Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tradice dobrovolných hasičů ožívá v Žilině, ještě chybí stříkačka

Stát se hasičem je snem mnoha malých kluků. Ti z místní části Žilina si ho začali plnit tím, že se stali členy dobrovolného sboru. S pořízením techniky pomohlo město i kraj.

Seznámení se s technikou a výcvik základních hasičských dovedností. To je teď hlavní náplň činnosti sboru dobrovolných hasičů v Žilině, který nově vznikl jako zájmová činnost především pro děti.

Jaroslav Perútka, předseda SDH Žilina u Nového Jičína: “Na začátku byli rodiče malých dětí, kteří mě oslovovali s tím, že by byli rádi, kdyby tady byl hasičský kroužek. Hasiči měli v Žilině dlouhou tradici, ale po revoluci skončili, tak jsem si říkal, že by možná stálo za to tu tradici a ten starý hasičský sbor obnovit. Máme děti jak z Nového Jičína, ze Žiliny, Životic, hlásí se nám i děti ze Šenova.”
členové SDH Žilina u Nového Jičína:
“Díval jsem se na zprávy, viděl jsem, že tam jsou hasiči, tak jsem prostě chtěl jít do hasičů.!
“Babička byla hasič.”
“Začalo mě to bavit, proto sem chodím.”

Trénink dětí má na starosti profesionální hasič Petr Fiurášek a spolu s ním Antonín Kutálek, absolvent střední hasičské školy.

S pořízením základní techniky a dresů pomohli město Nový Jičín, Moravskoslezský kraj a další podporovatelé.

Jaroslav Perútka, předseda SDH Žilina u Nového Jičína: “Na letošní rok jsme požádali zase kraj a byla nám přidělena dotace na zakoupení hasičské stříkačky. Taková stříkačka stojí kolem 150 tisíc korun, takže kraj nám dá 80 tisíc a 70 tisíc musíte sehnat sami, oslovit sponzory.”

V současné době děti trénují se zapůjčeným strojem. Co už si žilinští hasiči stihli pořídit, je pojízdná skříň na techniku.

Jaroslav Perútka, předseda SDH Žilina u Nového Jičína: ”Ze starého přívěsu, který kdysi tahali hasiči, mě napadlo pořídit tento přívěs. Takže jsem ho koupil, s chlapama jsme ho trošku dali dohromady, a máme to udělané jako kontejner, takže s tím už můžeme na cestu. Je to o tom, že tam dáme tu mašinu, dáme tam veškeré vybavení a bude to pod zámkem.”

Malí hasiči teď už pravidelně trénují v areálu u přístřešku a těší se, a že se budou moci zúčastnit své první opravdové soutěže s hasičským útokem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy