Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín odebral čestné občanství, přišel o něj Konrad Henlein

Konrad Henlein už není čestným občanem Nového Jičína. Impuls ke zrušení občanství vzešel od zdejších představitelů SPD. Jejich návrh zastupitelé schválili až na druhý pokus.

Čestných občanů má Nový Jičín několik desítek, mezi nimi byl ještě před pár dny také Konrad Henlein. Výzvu k odebrání jeho čestného občanství předložili na zářijovém zastupitelstvu města představitelé za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Návrh na odebrání titulu čestný občan města Nový Jičín Konradu Henleinovi jsme iniciovali na popud našich spoluobčanů a sami jako zastupitelé za SPD si myslíme, že válečný zločinec by neměl figurovat na seznamu čestných občanů.”

S tímto podnětem vystoupili členové SPD už v březnu, tehdy byl ale tento bod z jednání stažen, protože chyběl důkaz, že nacistický funkcionář Konrad Henlein byl skutečně čestným občanem. Státní okresní archiv ale potřebný doklad vyhledal. Čestné občanství mu bylo uděleno 11. ledna 1939. Napodruhé už tedy 13. září zastupitelé návrh SPD schválili.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě toto čestné občanství města Nového Jičína bylo odejmuto, a bylo pro všech 27 přítomných zastupitelů města.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Náš klub za Stranu Zelených a TOP 09 se rozhodl podpořit odnětí občanství Konradu Henleinovi, a to z toho důvodu, že byly doloženy i dokumenty, které potvrzovaly, že skutečně to občanství bylo ve válečném období v radě města schváleno.”

Mezi čestnými občany města, jak lze dohledat i na internetu pod hlavičkou Galerie osobností, jsou také Klement Gottwald nebo velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy