Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rybáři museli vylovit Lamberk, probíhá zde stavba nového požeráku

Výlov rybníka, ne kvůli kaprům na vánoční stůl, ale kvůli stavbě nového vypouštěcího zařízení. Bez vody a bez ryb je žilinský Lamberk. Vodní nádrž provozují zdejší rybáři, majitelem je Státní pozemkový úřad.

Teno pohled na rybník Lamberk bez vody se naskytl během druhého listopadového týdne. Proces jeho vypouštění trval asi 14 dnů.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Lamberk se vypustil z toho důvodu, že tedy byl problém s výpustným zařízením, nedala se korigovat vodní hladina, takže vlastníci přistoupili k tomu, že se vybuduje nový požerák, a z toho důvodu se musel rybník vypustit, ryby slovit a převést někde jinde.”

Vypouštění, vzhledem k nefunkčnosti starého zařízení, muselo proběhnout přes výkop, který už je připraven pro nově budovaný odtok vody. Novojičínští rybáři Lamberk provozují, jeho majitelem, a tedy investorem stavby, je Státní pozemkový úřad.

Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Předmětem stavebního záměru je oprava výpustného zařízení a odtokového potrubí. Přesněji to bude obnášet vybudování nové spodní výpusti, nové odtokové potrubí v délce 213,9 metrů a sanaci stávající spodní výpusti. Aktuální napojení na nefunkční potrubí neumožnilo rybník vypouštět. Dle smlouvy o dílo na zhotovení stavby počítáme s částkou 1 788 636 korun včetně DPH a předpokládaný termín dokončení stavby byl naplánován na 7. prosince 2021.”

Rybáři z Lamberku, po vypuštění vody, odlovili ryby a převezli je do nádrže Čerťák. Převážně to byli kapři, těch bylo asi tři sta kilogramů, dále amuři, candáti, štiky a tolstolobici.

Rybník bez vody ovšem odkryl pohled na jeho neutěšený stav.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Určitě by stálo za to opravit břehy, to osazení kamenem, to je celé ujeté. A určitě by také stálo za zvážení, když už se něco takového dělá, tak to odbahnit. Když se podívám také na ty oschlé topoly kolem rybníka, ty jsou napadené jmelím, ohrožují nejen rybáře, ale i místní, takže by stálo za zvážení udělat tady celkovou rekonstrukci.”
Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Po vypuštění rybníka byl Odbor správy majetku státu Státního pozemkového úřadu informován o silném zabahnění. Zhotovitel stavby byl proto požádán o výpočet objemu, který bude nutno odtěžit a o dalším postupu bude následně rozhodnuto.”

Důležité je, že vybudování nového vypouštěcího zařízení by mělo znamenat konec problémům pro fotbalové hřiště, které je pod rybníkem a bylo často podmáčené. Nový odtok vody už totiž nepovede kolem něj, ale bokem do Křivého potoka.

Petr Frous, předseda MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Původně se tady těžil jíl, byla tady cihelna. Ta zřejmě pracovala možná i chvíli po válce. Rybářský spolek to pravděpodobně dostal do využívání v roce 1956. Já jsem začal chytat ryby v roce 1959 a asi v roce 1962 jsem tu byla na rybářských závodech.”

Lamberk, jehož plocha hladiny je necelý jeden hektar, je tak zvaný “nebeský rybník”, to znamená, že nemá stabilní přítok vody, ale napouští se jen díky spodním vodám a dešti.

Vypuštěn, ale jen částečně, byl v roce 1987. Tehdy byl odbahněn kolem břehů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy