Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kalendář na rok 2022 objevuje Nový Jičín před sto lety

Nový Jičín také letos vydává vlastní kalendář na rok 2022. Tvůrci se inspirovali historií a jeho stolní varianta obsahuje fotografie města tak, jak vypadalo před 100 lety.

Nástěnnou a stolní variantu kalendáře, který svým obsahem propaguje Nový Jičín a okolí, vydává město prostřednictvím Návštěvnického centra řadu let. Pátým rokem v řadě je nástěnná verze nazvaná Postřehy a obsahuje fotografie z facebookové skupiny, do které fotografie z města a okolí posílat občané i návštěvníci. Naopak proměnlivá témata prezentuje stolní kalendář.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Před dvěma lety jsme měli stolní kalendář a akvarely rodačky z Nového Jičína, která malovala zdejší pamětihodnosti. Loni jsme měli regionální recepty, kdy místní lidé posílali své rodinné recepty, a letos jsme si řekli že spojíme síly s Muzeem Novojičínska a archivem a vydáváme kalendář na téma Nový Jičín před sto lety.”

Kalendář tedy obsahuje více než 50 snímků ze sbírek novojičínského okresního archivu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, autor kalendáře: “Je to vlastně pohled na město zhruba před sto lety, i když zahrnuje delší časový úsek, jedná se hlavně o období první republiky. Jsou tam unikátní záběry, které dokumentují například Hückelovy vily, městské koupaliště, dokonce je zachycena i rodina Bauerů, tehdy majitelů zámku v Kuníně, ale i spousta dalších pamětihodností, které v Novém Jičíně stály a dneska už nestojí.”

Zveřejněné snímky ale zachycují i obyčejný pohyb lidí ve městě nebo trhy. Doplněny texty Radka Polácha a jsou řazeny tak, aby, pokud to šlo, odpovídaly i ročním obdobím. Bádání v archivu přineslo i některé nové objevy.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, autor kalendáře: “Při přípravě tohoto kalendáře se podařilo také nalézt jednu zajímavou informaci, a to, že dům důchodců, který se nachází na Hřbitovní ulici, byl původně nazývaný Dům důchodců Hanse Hückela. Dokládá to fotografie z roku 1934 a svědčí o tom právě ten nápis na tomto domě.

Kalendáře města Nového Jičína jsou k dostání v Návštěvnickém centru, a v rámci Adventního jarmarku budou spolu s dalšími propagačními materiály města také na stánku Návštěvnického centra na Masarykově náměstí, a to ve dnech 13. až 17. prosince.

Nahlásit chybu


K tématu
ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail