Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Klobouky a přilby z Nového Jičína pomáhají určit stáří fotografií

Národní památkový ústav vydal publikaci, která pomáhá určit stáří historických fotografií. Metodika je z velká části založena na pánských kloboucích a dalších pokrývkách hlavy. Autorem je Radek Polách z Muzea Novojičínska.

“Pánové, prosím, smekněte”, to je název publikace vydané Národním památkovým ústavem. Jedná se o metodiku datování fotografií z let 1850 až 1918 pomocí historické pánské módy. Autorem je Radek Polách z Muzea Novojičínska, který identifikaci stáří fotografií propojil i s Novým Jičínem, respektive se z velké části opírá o klobouky a další pokrývky hlavy, které se ve městě vyrábějí více než 220 let.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Samozřejmě se jedná i o módní doplňky, oděvy, a také módní střihy, které jsou v publikaci zanesena, ale primárně se vše odvíjí od pokrývek hlavy.”

Zadatovat starší fotografie je podle autora nejjednodušší právě podle klobouků nebo přileb armády a četnictva.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Například u této přilby městského strážníka z Nového Jičína je přesná datace 1898 až 1918. kdy se používala. Byla nasnímána na několika historických fotografiích města Nového Jičína, a to i ve spojitosti s návštěvami šlechtických představitelů.”

Pro tvorbu metodiky prošel Radek Polách spolu s dalšími kolegy na 130 tisíc fotografií, většinou pocházejících ze šlechtických sbírek.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy