Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Polárníka Eduarda Orla chtějí po 150 letech napodobit další cestovatelé

Mezi významnými novojičínskými rodáky jsou i ti, kteří se proslavili na moři. Jedním z nich je Eduard Orel. Zúčastnil se i polární expedice, při které bylo objeveno nejsevernější souostroví naší planety. Je možné, že se letos, po 150 letech, výprava zopakuje.

Důstojník a polárník Eduard Orel se narodil v Novém Jičíně v roce 1841, připomíná to pamětní deska na jeho rodném domě na Křižíkově ulici.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Po nedostudování gymnázia v Opavě nastoupil k rakouskému námořnictvu a stal se jedním z důstojníků. V roce 1866 se zúčastnil bitvy u Lissy, což bylo významné utkání mezi rakouskou a italskou flotilou, kde Rakušané, i díky českým příslušníkům, vyhráli. Eduard Orel dokonce dostal ocenění.”

Po ukončení činnosti v námořnictvu se Eduard Orel v roce 1872, přesně před 150 lety, vydal na vědeckou výpravu Julia Payera a Karla Weyprechta, která směřovala vstříc severnímu pólu. Tato expedice objevila Zemi Františka Josefa, nejsevernější souostroví na naší planetě. Po návratu byl Eduard Orel povýšen do rytířského stavu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zajímavostí je, je to takové perlička, připravuje se česká expedice do Země Františka Josefa a na Špicberky, právě po stopách Eduarda Orla a dalších, kteří se jí zúčastnili. Takže pevně doufáme, že v polovině léta se uskuteční a že se jí i někdo z Nového Jičína zúčastní.”

Výprava po 150 letech by současně uctila i další výročí Eduarda Orla, zemřel před 130 let, 5. února, na zámku Miramare poblíž italského Terstu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy