Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Novém Jičíně je k vidění legendární vlak i vojenský stíhací letoun

Výstavní síň na Staré poště v Novém Jičíně zaplnily vlaky a letadla, respektive jejich kresby, fotografie a modely. Uvnitř se například pyšní Slovenská strela nebo stíhací letoun Phantom.

Kouzlo pohybu je název výstavy na Staré poště v Novém Jičíně, která vznikla spojením tří hnacích motorů. Prvním z nich je Iva Hoňková, respektive její akvarely, které ztvárňují především vlaky a lokomotivy, ne nadarmo je také kurátorkou archivní sbírky ve Vagonářském muzeu ve Studénce.

Iva Hoňková, malířka: “Tady můžete vidět “věžáček” vyráběný v Kopřivnici, tady je Slovenská strela vyrobená v Kopřivnici. Tady máme nový vlak push pull, je to úplně nejnovější mašinka, která tady jezdí. A tady je úplně speciální obrázek, je na něm mašinka, na které jezdil můj dědeček, když byla zpřístupněn dráha Studénka - Štramberk.”

Druhý element, fotografie Josefa Plachého zase zachycují především letadla, a to zejména ze současné výzbroje vojsk NATO. Jejich autor je voják z povolání, který pracuje u letců v Čáslavi.

Josef Plachý, fotograf: “Například tento letoun je zajímavý tím, že už začínal lítat ve Vietnamu, to je letoun F4 Phantom. V současné době už je vyzařován z výzbroje, takže to je jeden z posledních, který jsme ještě mohli vidět ve vzduchu. A s CASOU vlastně lítáme díky naší armádě.”

Třetí součástí výstavy je prezentace plastikových modelů modelářského klubu Apolo Kopřivnice. To vše bude na jednom místě, Staré poště, k vidění do 23. února.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy