Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kouzlo pohybu na Staré poště, nechybí Slovenská strela nebo letouny F16

Výstavní síň na Staré poště zaplnily vlaky a letadla, respektive jejich kresby, fotografie a modely. Uvnitř se tak například pyšní Slovenská strela nebo různé stíhací letouny.

Kouzlo pohybu je název výstavy na Staré poště, která vznikla spojením tří hnacích motorů. Výtvarnice Ivy Hoňkové, fotografa Josefa Plachého a modelářů z kopřivnického klubu. Nejprve k Ivě Hoňkové, vystudovala Uměleckou konzervatoř v Ostravě a učarovala ji technika. Maluje letadla z období válek, automobily a jak je vidět ve výstavní síni, jsou to i vlaky. Ne nadarmo je také kurátorkou archivní sbírky ve Vagonářském muzeu ve Studénce.

Iva Hoňková, malířka: “Je to většinou podle fotografií a samozřejmě to diskutuje s různými odborníky. Když uvidíte některé ty parní lokomotivy, co jsem malovala, tak ty jsem malovala podle technických výkresů, protože neexistují žádné fotografie. A právě tam už nastupovali ti odborníci, hodiny a hodiny jsme diskutovali o tom, jak to vlastně vůbec mohlo být, protože i ten technický výkres není úplně přesný, během výroby se mohl měnit.”

Právě příběhům a lokomotivám z lokální dráhy Studénka - Štramberk věnovala i knížku, kterou napsala a ilustrovala.

Vedle akvarelů Ivy Hoňkové plní další prostor výstavní síně fotografie automobilů a především letadel, a to zejména ze současné výzbroje vojsk NATO.

Josef Plachý, fotograf: “Díky tomu, že jsme voják z povolání a pracují jako avionik na 213. letce v Čáslavi, tak mám možnost se dostat do zákulisí leteckého provozu, který tam probíhá během toho výcviku. A tyto fotografie jsou pořízeny na leteckých dnech.”

Ty se odehrály v České republice, na Slovensku, v Polsku nebo Německu.

Josef Plachý, fotograf: “Jsou tady například vyfocené letouny F 16, které člověk zná z různých filmů i z osmdesátých let, které se k nám dostávaly. Je tady i pár obrázků našich gripenů, které jsou ve výzbroji v Čáslavi a účastní se různých mezinárodních cvičení a nasazení v Pobaltí.”

Třetí součástí výstavy je prezentace plastikových modelů modelářského klubu Apolo Kopřivnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy