Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínská Dolní brána jako výzva pro studenty architektury

Dolní Brána je nejstarším předměstím Nového Jičína. V Muzeu Novojičínska se teď propojily dvě akce, které tuto lokalitu, především její architekturu, představily veřejnosti. Jedna z pohledu historie, druhá z pohledu budoucnosti.

Výstava Zlatý kříž v Muzeu Novojičínska se věnuje architektuře novojičínského předměstí Dolní brána. Své vize pro tuto oblast, kterou dnes představují zejména nádraží nebo supermarket, vytvořila pětice studentů architektury z Vysoké školy báňské Ostrava. V rámci svých prací zde navrhli pět budov.

Kateřina Pelcová, Muzeum Novojičínska: “Jedná se o bytový dům na nábřeží, kulturní dům, knihovnu, parkovací dům a specifickou výškovou budovu.”

Jako vhodnou oblast pro práce studentů vytipoval tuto lokalitu Igor Krčmář z katedry architektury ostravské vysoké školy.

Igor Krčmář, vedoucí studentských prací: “Kromě toho, že jsem se zde narodil, tak se zabývám se studenty vždy nějakými zapomenutými místa. A tato plocha je v současné době opravdu taková bezútěšná.”

Slavnou historii především samotné ulice Dolní brána, jejíž jednu stranu postihla v 70. letech rozsáhlá demolice, připomněl v rámci výstavy svou přednáškou Radek Polách.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Dolní brána je nejstarším předměstím Nového Jičína. Jsou s touto lokalitou spojeny významné osobnosti, narodil se zde Eduard Veith a prožil zde své dětství Anton Kolig.”

Kromě uvedených malířů se tu narodila spisovatelka Božena Benešová. Dva z domů jsou kulturními památkami.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy