Zbytky od oběda, ovoce nebo i sedliny kávy a další gastroodpad mohou občané od 1. března v Novém Jičíně také separovat. Na území města přibylo 40 hnědý popelnic, které jsou na tento druh odpadu speciálně určeny.
Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta myšlenka už je stará rok a půl, kdy jsme dělali fyzickou analýzu odpadu, kdy vyšlo, že zhruba 18 procent ve směsném komunálním odpadu je původu kuchyňského a řešili jsme, jak ho z toho směsného odpadu vydělit. Kontaktovali jsme se na bioplynovou stanici v Rapotíně, se kterou jsme se dohodli na spolupráci.”
Kromě ekologického efektu očekává město od sběru gastroodpadu také ekonomickou odezvu.
Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Poplatky za skládkování se postupně zdražují a čím více se nám toho směsného odpadu podaří vyseparovat, tím menší ty poplatky budou. Tím bych chtěl poprosit spoluobčany o spolupráci na tomto novém projektu.”
Markéta Servátková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Gastroodpad je biologický odpad, který produkuje jakákoliv domácnost. Bylo by ideální, kdyby neprodukovala, ale jak víme, všichni máme zbytky z kuchyně, mohou to být slupky od cibule, zbytky jídla, zkažené jídlo, může to být i jídlo, které jsme vůbec neotevřeli v původních obalech, které už je prošlé. Všechno to můžeme ukládat do popelnic na gastroodpad.”
Zbytky jídel mají lidé doma vložit do igelitových sáčků a pevně zavázat, aby zbytečně nepotřísnily popelnici. Bioplynová stanice pak umí při zpracování tyto plasty vyseparovat.
Vladislav Drotár, projektový manažer, bioplynová stanice Rapotín: “Tento odpad my převážíme k nám do naší bioplynové stanice, kde z tohoto odpadu vzniká elektrická energie, teplo a biometan.”
Sto kilogramů tohoto biologicky rozložitelného odpadu jsou v biostanici schopni přetvořit na 8 kilogramů CNG, na což automobil ujede zhruba 100 kilometrů.
Vladislav Drotár, projektový manažer, bioplynová stanice Rapotín: “My jsme začínali s pilotním projektem v květnu loňského roku v Šumperku, následně se přidaly okolní obce a nyní se přidává Nový Jičín a Opava.”
Zápachu z nádob na gastroodpad se lidé obávat nemusí, popelnice se budou jednou týdně vyvážet a mají těsnící víko. Jen pozor, použité oleje z kuchyně stále patří do jiných nádob - do černých popelnic s oranžovým víkem. Rozmístění všech kontejnerů na tříděný odpad naleznete na mapovém portálu maps.novyjicin.cz.