Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Třídit do hnědých popelnic a dále využít lze nově i zbytky jídel

Nový Jičín |

Lidé v Novém Jičíně mohou třídit další komoditu - gastroodpad. Město tuto možnost zavedlo i na základě analýzy komunálního odpadu, při které vyšlo najevo, že zbytky z kuchyně z něj tvoří téměř dvacet procent.

Zbytky od oběda, ovoce nebo i sedliny kávy a další gastroodpad mohou občané od 1. března v Novém Jičíně také separovat. Na území města přibylo 40 hnědý popelnic, které jsou na tento druh odpadu speciálně určeny.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta myšlenka už je stará rok a půl, kdy jsme dělali fyzickou analýzu odpadu, kdy vyšlo, že zhruba 18 procent ve směsném komunálním odpadu je původu kuchyňského a řešili jsme, jak ho z toho směsného odpadu vydělit. Kontaktovali jsme se na bioplynovou stanici v Rapotíně, se kterou jsme se dohodli na spolupráci.”

Kromě ekologického efektu očekává město od sběru gastroodpadu také ekonomickou odezvu.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Poplatky za skládkování se postupně zdražují a čím více se nám toho směsného odpadu podaří vyseparovat, tím menší ty poplatky budou. Tím bych chtěl poprosit spoluobčany o spolupráci na tomto novém projektu.”
Markéta Servátková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Gastroodpad je biologický odpad, který produkuje jakákoliv domácnost. Bylo by ideální, kdyby neprodukovala, ale jak víme, všichni máme zbytky z kuchyně, mohou to být slupky od cibule, zbytky jídla, zkažené jídlo, může to být i jídlo, které jsme vůbec neotevřeli v původních obalech, které už je prošlé. Všechno to můžeme ukládat do popelnic na gastroodpad.”

Zbytky jídel mají lidé doma vložit do igelitových sáčků a pevně zavázat, aby zbytečně nepotřísnily popelnici. Bioplynová stanice pak umí při zpracování tyto plasty vyseparovat.

Vladislav Drotár, projektový manažer, bioplynová stanice Rapotín: “Tento odpad my převážíme k nám do naší bioplynové stanice, kde z tohoto odpadu vzniká elektrická energie, teplo a biometan.”

Sto kilogramů tohoto biologicky rozložitelného odpadu jsou v biostanici schopni přetvořit na 8 kilogramů CNG, na což automobil ujede zhruba 100 kilometrů.

Vladislav Drotár, projektový manažer, bioplynová stanice Rapotín: “My jsme začínali s pilotním projektem v květnu loňského roku v Šumperku, následně se přidaly okolní obce a nyní se přidává Nový Jičín a Opava.”

Zápachu z nádob na gastroodpad se lidé obávat nemusí, popelnice se budou jednou týdně vyvážet a mají těsnící víko. Jen pozor, použité oleje z kuchyně stále patří do jiných nádob - do černých popelnic s oranžovým víkem. Rozmístění všech kontejnerů na tříděný odpad naleznete na mapovém portálu maps.novyjicin.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín vylepší jeden ze sedmi nápadů, které vymysleli jeho obyvatelé

4. července 2025 7:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Do letošního participativního rozpočtu Nového Jičína lidé přihlásili sedm návrhů. Představit své inovativní nápady na vylepšení města mohli na projednání v aule radnice.

Nový Jičín zviditelnil osobnosti odpočívající na hřbitově a jejich pozoruhodné náhrobky

25. června 2025 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na městském hřbitově v Novém Jičíně nechala radnice instalovat informační tabuli. Návštěvníci pietního místa tak hned u hlavního vstupu uvidí plánek areálu s rozmístěním významných hrobů a památníků, včetně jejich popisu.

Informační panel seznámí s funerálními památkami na městském hřbitově

3. července 2025 11:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na městském hřbitově nechala radnice instalovat informační tabuli. Návštěvníci pietního místa tak hned u hlavního vstupu uvidí plánek areálu s rozmístěním významných hrobů a památníků, včetně jejich popisu.


Na Černé louce začala rekonstrukce Géčka. Bude z něj nová divadelní scéna

Z bývalého pavilonu G na ostravské Černé louce se stane nové kulturní centrum. Národní divadlo moravskoslezské zahájilo jeho rozsáhlou rekonstrukci, která přinese moderní scénu pro divadlo, ale také multifunkční prostor pro koncerty a další kulturní akce a společenské akce.

Motorkář narazil do šipky silničářů na dálnici D1 u Klimkovic

Dnes 11:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vážná nehoda motorkáře zkomplikovala provoz na dálnici D1 u Klimkovic ve směru na Ostravu. Do šipky silničářů naboural motorkář. Museli ho vyprostit.

Na Dole ČSM-Jih odstavili výkonné ventilátory, celé uzavírané podzemí teď větrá jen severní šachta

Dnes 11:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Více než jeden milion korun denně ušetří na elektrické energii společnost OKD, když byl ve čtvrtek ráno zastaven obří ventilátor na jedné ze dvou šachet Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Větrání všech důlních chodeb nyní zajišťuje ventilátor sousední šachty.

90letý senior doma upadl. Chytré hodinky zalarmovaly policisty, kteří ho usilovně hledali

Dnes 10:44 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Zhruba 90letý senior spadl doma z invalidního vozíku. Na ruce měl chytré hodinky, které poslaly zprávu na policii. Jenže policisté nedostali přesnou polohu a začalo usilovné hledání. Do terénu vyrazilo několik hlídek, které usilovně prohledávaly poměrně rozsáhlou oblast v Ostravě-Porubě. Nakonec seniora našli a dokázali mu pomoci.

Zrušení policie v Bílovci se nelíbí ani ve Studénce

Dnes 8:01 | Studénka | Petra Dorazilová

Bílovec nesouhlasí se záměrem Policie České republiky, která zvažuje zrušení temního obvodního oddělení. Starosta zaslal dopis tohoto znění Ministru vnitra. Názor bílovecké radnice sdílí i Studénka a další obce.

Frýdek-Místek nemá primátora, Petr Korč byl zastupitelstvem odvolán

Včera 14:30 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve Frýdku-Místku přineslo zastupitelstvo další nečekaný převrat. Primátor Petr Korč z hnutí Našem Město F-M byl ze své funkce odvolán. Pro jeho odvolání hlasovalo 24 ze 42 přítomných zastupitelů včetně zástupců koaličního hnutí ANO

Ostrava a Katovice chtějí vysokorychlostní propojení co nejdříve. Vlaky pojedou jen 40 minut

9. června 2026 9:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě v Nové radnici se uskutečnilo velmi důležité jednání mezi vedením města, dopravními odborníky a zástupci Katovic. Týkalo se chystaného projektu vysokorychlostní železnice, která by měla propojit Ostravu s Polskem. Stavba by měla začít už za šest let.

Karviná buduje nové inhalatorium a rekonstruuje bývalé konírny

Včera 11:34 | Karviná | Richard Kutěj

V parku Boženy Němcové v Karviné pokračují práce na dvou významných projektech. Nové solankové inhalatorium už pomalu roste do výšky a současně pokračuje také rozsáhlá rekonstrukce historických zámeckých koníren a bývalé mléčnice.

S BESIPEM na prázdniny, děti si osvěžily pravidla na dopravním hřišti

Včera 10:34 | Havířov | Bára Kelnerová

Blížící se letní prázdniny jsou obdobím, kdy děti tráví více času venku, na kolech či koloběžkách. Právě proto pro ně byla na dopravním hřišti připravena tradiční akce S Besipem na prázdniny.

ODS se pro volby v Ostravě spojila s KDU-ČSL a TOP 09. Lídrem kandidátky je primátor Jan Dohnal

Včera 14:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali koaliční smlouvu pro komunální volby v Ostravě. Lídrem kandidátky je dosavadní primátor města Jan Dohnal, který vysvětlil, že pořadí bylo navrženo tak, aby se mísila zkušenost a nová energie.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Přístavba Hotelu Praha mění majitele, budou v ní byty

Dnes 12:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba novojičínského Hotelu Praha mění majitele. Zastupitelé souhlasili s jejím prodejem kupci, který uvnitř vybuduje byty. Městu za budovu zaplatí necelých 14 milionů korun.

Výstava absolventů odhaluje i jejich osobnosti

Dnes 12:12 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výstavní prostory na baště obsadila více než dvacítka mladých autorů. Jedná se o absolventy výtvarného oboru základní umělecké školy, kteří tu prezentují své závěrečné práce.

Krajem projel dobročinný peloton cyklistů, fondu Na kole dětem přispěl i Bílovec

Dnes 11:30 | Bílovec | Michal Slonina

Moravskoslezským krajem projel peloton cyklistů v rámci Cyklotour nadačního fondu Na kole dětem. Vybíral na onkologicky nemocné děti a v kraji zastavil na osmi místech. Bílovec daroval fondu symbolický šek na 20 000 korun.

Milovníci patchworku nejen z Česka se už po 21. sjeli do Fulneku

Včera 11:00 | Fulnek | Michal Slonina

Deky a přikrývky, polštáře, ubrusy, textilní obrazy, ale taky oblečení, nebo kabelky a peněženky - to všechno se dá vytvořit technikou patchworku. Více než stovku originálních výrobků si mohli opět prohlédnout návštěvníci velké výstavy ve Fulneku. Zájemcům nabídla také rozsáhlý výběr materiálu pro vlastní tvorbu.

Kouzelný den ve vilách umožnil prožít zašlou slávu

Včera 9:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zahradní slavnost připomněla prvorepublikový lesk Hückelových vil. Lidé mohli nahlédnout do jedné z nich a bavit se dobově laděným programem. Další osud těchto nemovitých památek teď naznačuje chystané memorandum mezi městem a krajem.

Květománie otevřela druhé patro Zámku Nová Horka

Včera 8:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Na Zámek Nová Horka u Studénky se vrátil jeden z nejvýznamnějších českých floristů Slávek Rabušic. Komnaty ozdobil unikátními vazbami živých květů. Opět po roce tu nastala Květománie.

Třídit do hnědých popelnic a dále využít lze nově i zbytky jídel
Vydáno 11. března 2022 8:52, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Lidé v Novém Jičíně mohou třídit další komoditu - gastroodpad. Město tuto možnost zavedlo i na základě analýzy komunálního odpadu, při které vyšlo najevo, že zbytky z kuchyně z něj tvoří téměř dvacet procent.

Zbytky od oběda, ovoce nebo i sedliny kávy a další gastroodpad mohou občané od 1. března v Novém Jičíně také separovat. Na území města přibylo 40 hnědý popelnic, které jsou na tento druh odpadu speciálně určeny.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta myšlenka už je stará rok a půl, kdy jsme dělali fyzickou analýzu odpadu, kdy vyšlo, že zhruba 18 procent ve směsném komunálním odpadu je původu kuchyňského a řešili jsme, jak ho z toho směsného odpadu vydělit. Kontaktovali jsme se na bioplynovou stanici v Rapotíně, se kterou jsme se dohodli na spolupráci.”

Kromě ekologického efektu očekává město od sběru gastroodpadu také ekonomickou odezvu.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Poplatky za skládkování se postupně zdražují a čím více se nám toho směsného odpadu podaří vyseparovat, tím menší ty poplatky budou. Tím bych chtěl poprosit spoluobčany o spolupráci na tomto novém projektu.”
Markéta Servátková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Gastroodpad je biologický odpad, který produkuje jakákoliv domácnost. Bylo by ideální, kdyby neprodukovala, ale jak víme, všichni máme zbytky z kuchyně, mohou to být slupky od cibule, zbytky jídla, zkažené jídlo, může to být i jídlo, které jsme vůbec neotevřeli v původních obalech, které už je prošlé. Všechno to můžeme ukládat do popelnic na gastroodpad.”

Zbytky jídel mají lidé doma vložit do igelitových sáčků a pevně zavázat, aby zbytečně nepotřísnily popelnici. Bioplynová stanice pak umí při zpracování tyto plasty vyseparovat.

Vladislav Drotár, projektový manažer, bioplynová stanice Rapotín: “Tento odpad my převážíme k nám do naší bioplynové stanice, kde z tohoto odpadu vzniká elektrická energie, teplo a biometan.”

Sto kilogramů tohoto biologicky rozložitelného odpadu jsou v biostanici schopni přetvořit na 8 kilogramů CNG, na což automobil ujede zhruba 100 kilometrů.

Vladislav Drotár, projektový manažer, bioplynová stanice Rapotín: “My jsme začínali s pilotním projektem v květnu loňského roku v Šumperku, následně se přidaly okolní obce a nyní se přidává Nový Jičín a Opava.”

Zápachu z nádob na gastroodpad se lidé obávat nemusí, popelnice se budou jednou týdně vyvážet a mají těsnící víko. Jen pozor, použité oleje z kuchyně stále patří do jiných nádob - do černých popelnic s oranžovým víkem. Rozmístění všech kontejnerů na tříděný odpad naleznete na mapovém portálu maps.novyjicin.cz.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000030290/tridit-do-hnedych-popelnic-a-dale-vyuzit-lze-nove-i-zbytky-jidel