Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domov na Máchově ulici čeká přestavba, proto už se kolem kácely stromy

Nový Jičín |

Budovu domova pro seniory na Máchově ulici čeká velká rekonstrukce. Stavební úpravy, které začnou v červnu, jednak zlepší její technický stav a také rozšíří kapacitu zařízení. Právě kvůli stavbě už byly kolem vykáceny i vzrostlé stromy.

Domov Duha pro seniory, jehož zřizovatele je Moravskoslezský kraj, sídlí v Novém Jičíně ve třech budovách. Právě tato na Máchově ulici už se dlouhodobě nachází v nevyhovujícím technickém stavu, a to především z hlediska statiky, rozvodů vody a elektroinstalace.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “O rekonstrukci budovy Máchova a spojovací chodby se začalo hovořit a komunikovat se zřizovatelem od roku 2015, kdy jsem jako ředitel začala upozorňovat na nějaké nedostatky na budově. Takže jsme to začali řešit a vznik projekt, který byl loni dokončený.”

Stavební zásah se bude týkat samotné budovy z roku 1931, a také zastřešené chodby, která ji spojuje s domem pro seniory na Bezručově ulici.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “My jsme se rozhodli, že na Bezručově ulici tu propojku té chodby zvýšíme, zvýšíme tím kapacitu a taktéž přirozené prostředí pro naše seniory a zároveň vytvoříme na střeše té přístavby velkou letní zahradu, kde budou moci senioři trávit svůj volný čas.”

V současné době probíhá soutěž na zhotovitele stavba, která vyjde na zhruba 240 milionů korun. Předpokládaný termín zahájení je v červnu, hotovo má být na podzim roku 2023. Už teď v zimě předcházelo rekonstrukci rozsáhlé kácení stromů a dřevin v sousedství domova i v jeho zahradě. Po dokončení stavby budou nahrazeny novou výsadbou.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Protože se budou dělat různé přeložky, zpevňovat komunikace, dělat nové zahrady a vyroste nám tady vlastně i novostavby a povede to k navýšení kapacity služeb, které jsou potřebné. Takže jakmile bude postaveno, zrekonstruováno, tak bude i náhradní výsadba. Z naší strany určitě chceme hodně zeleně, protože jsme čekali, až se ty zahrady zrekonstruují, aby tam uživatelé mohli trávit ten svůj volný čas, takže určitě zeleň bude.”

V obou budovách je tu nyní celkem 125 seniorů. Stavba, jejíž součástí je zvýšení domu Máchova o jedno patro a nová přístavba, rozšíří kapacitu zhruba o 30 uživatelů. Po dobu rekonstrukce budou klienti z Máchovy přestěhováni do náhradních prostor ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Nahlásit chybu


K tématu

Stoletá oslavenkyně trénuje paměť a ráda zpívá

8. listopadu 2025 10:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Jarmila Bartošová, která poslední léta žije v Domově Duha, oslavila 100. narozeniny. Dostavila se řada gratulantů, včetně rodiny, zástupců města a Moravskoslezského kraje.

Novojičínský Domov Duha slavil 100 let své obyvatelky

5. listopadu 2025 8:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Jarmila Bartošová, která poslední léta žije v novojičínském Domově Duha, oslavila 100. narozeniny. Dostavila se řada gratulantů, včetně rodiny, zástupců města a Moravskoslezského kraje.

Na radnici potěší výstava mandal známé učitelky jógy

9. července 2025 7:24 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Vestibul historické budovy radnice slouží i jako výstavní prostor a právě v těchto dnech jsou tu k vidění kresby mandal. Vytvořila je známá cestovatelka, skladatelka a učitelka jógy, dnes obyvatelka Domova Duha.


Do detailů vyvedené sochy z písku na Pustevnách letos zachraňují ohrožené ptáky

3. července 2026 11:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letos na návštěvníky Pusteven čeká novinka, kdy jsou sochy z písku umístěné na novém stanovišti. přístupné jsou pohodlněji cestou kolem Libušína a Maměnky k hotelu Tanečnica.

Čtrnáctiletý chlapec se ve čtvrtek topil v řece Ostravici ve Frýdku-Místku

3. července 2026 13:27 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

14letý chlapec spadl z jezu řeky Ostravice a začal se topit. Z vody ho vytáhli kamarádi, byl v bezvědomí. Život mu zachránil kolemjdoucí záchranář, který okamžitě zahájil masáž srdce. Po resuscitaci lékaři chlapce v kritickém stavu přepravili vrtulníkem do nemocnice. Případ nyní vyšetřují kriminalisté.

Havířovský seminář nabídl učitelům nové nápady pro výuku v přírodě

3. července 2026 16:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Jak proměnit školní zahradu v inspirativní venkovní učebnu? Odpověď hledali havířovští pedagogové se speciálně zaměřeném semináři. Seznámili se s moderními metodami výuky i nápady, jak u dětí přirozenou cestou rozvíjet vztah k přírodě.

Mladý řidič přehlédl povoz, vozka se spolujezdkyní skončili těžce zranění v nemocnici

3. července 2026 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážnými zraněními dvou lidí skončila nehoda, která se stala v pátek odpoledne na silnici mezi Bílovcem a Fulnekem. Osobní auto tam zezadu narazilo do povozu taženého koněm. Vozka a spolujezdkyně byli převezeni do ostravské fakultní nemocnice.

Vnitroblok v Mariánských Horách čeká nový vzhled i větší komfort pro obyvatele.

2. července 2026 18:40 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Vnitroblok mezi ulicemi 28. října, Výstavní a Fráni Šrámka prochází rozsáhlou revitalizací. Dělníci mění původní poškozenou dlažbu, opravují chodníky a upravují celý prostor tak, aby byl bezpečnější i komfortnější pro místní obyvatele.

Po přívalových deštích uhynuly v řece Odře ryby, hasiči pomáhali s okysličováním vody

2. července 2026 19:59 | Ostrava-město | Anna Břenková

Po silných bouřkách uhynulo v Ostravě velké množství ryb. Příčinou byly přívalové deště, které do řeky spláchly nečistoty a drasticky snížily hladinu kyslíku. Hasiči proto na řece instalovali nornou stěnu a pomocí čerpadel se snažili vodu okysličit.

Věznice v Heřmanicích otevřela kapli Naděje

3. července 2026 9:38 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Místo pro ztišení, naději a nový začátek. Za zdmi heřmanické věznice vznikla nová kaple. Tento duchovní prostor má mít dobrý vliv na psychiku odsouzených i celkovou atmosféru ve věznici.

Klienti Santé si užili zahradní slavnost v retro stylu

3. července 2026 11:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Retro hudba, tanec, smích i společné zážitky. Klienti havířovského Santé si užili tradiční letní zahradní slavnost.

Tragická nehoda ve Stachovicích. 19letý motorkář zemřel i přes rychlou pomoc

3. července 2026 8:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ve čtvrtek došlo ve Stachovicích u Fulneku k vážnému střetu motorky s osobním autem. S největší pravděpodobností motorkář nezvládl řízení a v zatáčce vjel do protisměru, kde právě jelo auto. I přes bleskový příjezd záchranářů a okamžitou pomoc svědků, 19letý motorkář na místě podlehl svým zraněním. Řidičce automobilu poskytla potřebnou psychologickou podporu povolaná interventka.

Nový Jičín výrazně podpoří sociální oblast, opět vyhlásí i stipendium pro zubaře

3. července 2026 8:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín v příštím roce rozdělí v dotačních programech více než 35 milionů korun. Tyto peníze podpoří třeba sport, kulturu, volnočasovou a sociální oblast, a také začínající zubaře.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Nápadů za půl milionu je letos šest

Včera 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Návrhy na zlepšení života ve městě, prostřednictvím takzvaného participativního rozpočtu, letos předložilo šest Novojičiňáků a zástupců místních spolků. Prezentovali je na veřejném jednání Komise Zdravého města.

BEZ KOMENTÁŘE: Pohádková zahrada se otevřela všem mateřinkám ve Studénce

Včera 7:20 | Studénka | Jan Plášil

Rozlehlá zahrada za domem na ulici Rudolfa Tomáška, ve kterém sídlí jedno z pracovišť studénecké Mateřské školy, se proměnila v pohádkový svět. Bájné postavy tu děti provázely úkoly podpořenými fantazijními příběhy. Dopolední akci si tu přišly užít i děti z dalších místních mateřinek.

Letní olympijské hry byly i letos, a to ve Studénce

3. července 2026 11:27 | Studénka | Petra Dorazilová

Olympijské hry jsou událostí, která se na letním stadionu ve Studénce konala už podruhé. Ve třech atletických disciplínách poměřili síly předškoláci z mateřinek a prvňáci ze základních škol.

Nový Jičín výrazně podpoří sociální oblast, opět vyhlásí i stipendium pro zubaře

3. července 2026 8:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín v příštím roce rozdělí v dotačních programech více než 35 milionů korun. Tyto peníze podpoří třeba sport, kulturu, volnočasovou a sociální oblast, a také začínající zubaře.

Prázdniny začaly radovánkami na náměstí

2. července 2026 8:07 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín přivítal prázdniny akcí nazvanou Hra začíná. Na Masarykově náměstí byly připraveny interaktivní workshopy, LEGO zóna a žonglérská show.

Předškoláky z Beskydské povýšili na prvňáčky

1. července 2026 9:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mateřská škola Beskydská se rozloučila se svými předškoláky. Do základních škol odchází devět dětí. Docházku do mateřinky symbolicky uzavřeli pasováním na prvňáky.

Domov na Máchově ulici čeká přestavba, proto už se kolem kácely stromy
Vydáno 11. března 2022 11:58, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Budovu domova pro seniory na Máchově ulici čeká velká rekonstrukce. Stavební úpravy, které začnou v červnu, jednak zlepší její technický stav a také rozšíří kapacitu zařízení. Právě kvůli stavbě už byly kolem vykáceny i vzrostlé stromy.

Domov Duha pro seniory, jehož zřizovatele je Moravskoslezský kraj, sídlí v Novém Jičíně ve třech budovách. Právě tato na Máchově ulici už se dlouhodobě nachází v nevyhovujícím technickém stavu, a to především z hlediska statiky, rozvodů vody a elektroinstalace.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “O rekonstrukci budovy Máchova a spojovací chodby se začalo hovořit a komunikovat se zřizovatelem od roku 2015, kdy jsem jako ředitel začala upozorňovat na nějaké nedostatky na budově. Takže jsme to začali řešit a vznik projekt, který byl loni dokončený.”

Stavební zásah se bude týkat samotné budovy z roku 1931, a také zastřešené chodby, která ji spojuje s domem pro seniory na Bezručově ulici.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “My jsme se rozhodli, že na Bezručově ulici tu propojku té chodby zvýšíme, zvýšíme tím kapacitu a taktéž přirozené prostředí pro naše seniory a zároveň vytvoříme na střeše té přístavby velkou letní zahradu, kde budou moci senioři trávit svůj volný čas.”

V současné době probíhá soutěž na zhotovitele stavba, která vyjde na zhruba 240 milionů korun. Předpokládaný termín zahájení je v červnu, hotovo má být na podzim roku 2023. Už teď v zimě předcházelo rekonstrukci rozsáhlé kácení stromů a dřevin v sousedství domova i v jeho zahradě. Po dokončení stavby budou nahrazeny novou výsadbou.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Protože se budou dělat různé přeložky, zpevňovat komunikace, dělat nové zahrady a vyroste nám tady vlastně i novostavby a povede to k navýšení kapacity služeb, které jsou potřebné. Takže jakmile bude postaveno, zrekonstruováno, tak bude i náhradní výsadba. Z naší strany určitě chceme hodně zeleně, protože jsme čekali, až se ty zahrady zrekonstruují, aby tam uživatelé mohli trávit ten svůj volný čas, takže určitě zeleň bude.”

V obou budovách je tu nyní celkem 125 seniorů. Stavba, jejíž součástí je zvýšení domu Máchova o jedno patro a nová přístavba, rozšíří kapacitu zhruba o 30 uživatelů. Po dobu rekonstrukce budou klienti z Máchovy přestěhováni do náhradních prostor ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000030291/domov-na-machove-ulici-ceka-prestavba-proto-uz-se-kolem-kacely-stromy