Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obrazy v Hückelových vilách po roce opět zkoumali restaurátoři

Restaurátoři v novojičínských Hückelových vilách zkoumali stav stropních maleb, které jsou důsledkem dlouhodobému působení vlhkosti v kritickém stavu. Pokud by měly být zachovány pro budoucí generace, je nutné je opravit co nejdříve.

Tři nástropní malby novojičínského rodáka a významného evropského umělce Eduarda Veitha jsou v jídelně ve vile Augusta Hückela, jedna je v salonu v sousední Johannově vile. Restaurátoři je viděli zhruba před rokem a teď znovu přijeli do Nového Jičína přezkoumat jejich stav.

Peter Stirber, akademický malíř, restaurátor: “Ta malba je teď v kritickém stavu, ale dá se to zachránit, ale bude to dost nároční, hlavně prostřední motiv. Ty další dvě malby jsou naštěstí v lepším stavu, nicméně také potřebují co nejrychlejší ošetření a restaurování.”
Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: Restaurátorské záměry se nyní dopracovávají, včetně rozpočtu. Tyto záležitosti budou dále postoupeny do dotačních titulů, na které by si mohlo město Nový Jičín sáhnout a mohlo by tyto prostředky využít na restaurování těchto unikátních maleb, které zde máme.”
Peter Stirber, akademický malíř, restaurátor: “Protože ono se to nezdá, ale mikročástice pořád padají, ta malba je nyní strašně křehká, nemá žádnou pružnost. Jakýkoliv průvan nebo cokoliv je dále poškozuje.”

V letošním roce město opět plánuje také několik akcí, během kterých chce vily, i v jejich zchátralé podobě, popularizovat a otevřít je veřejnosti, ať už v rámci Technotrasy nebo Kouzelného dne.

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail