Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín měří kvalitu ovzduší u čtyř mateřských školek

Kvalitu ovzduší v Novém Jičíně kontrolují senzory. Nainstalovány byly u čtyř mateřských škol. Čistotou vzduchu ve městě si ale bude moci zjistit každý, odkaz s informacemi bude na webových stránkách.

Novojičínská radnice využila nabídku ekologické organizace a nechala na budovách čtyř mateřských škol na ulicích Dlouhá, Revoluční, Karla Čapka a Máchova nainstalovat indikátory kvality ovzduší.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Byli jsme osloveni skrze ekologické spolky, jestli bychom neměli zájem o senzory kvality vzduchu. Tak jsem se rozhodli, že to vyzkoušíme na čtyřech mateřských školách. Budeme mít vlastně přehled, jak je to s kvalitou vzduchu v různých částech města a učitelky ve školkách budou mít informaci, zda je vhodné jít v tom daném dni ven nebo ne.”
Nikola Carić, nezisková organizace Nádech: “Ty senzory oproti oficiálním stanicích měří co minutu a půl, takže ta data jsou reální. Pokud je síť senzorů dostatečně hustá, dokáží lokalizovat i zdroj znečištění.”

Zda jsou aktuální hodnoty prachových částic v pořádku nebo nadlimitní zjistí jednoduše i děti - pohledem na lampu, která je na systém napojena.

Nikola Carić, nezisková organizace Nádech: “Pokud je modrý mráček, tak je to v pořádku. Čím je červenější, tak tím ta hodnota je to horší.”

Co zrovna lidé ve městě dýchají ale budou moci vědět všichni, není to jen informace pro školky, a to na odkazu, který bude na webu města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy