Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová lávka přes Jičínku bude i pro cyklisty

Přes říčku Jičínku v ulici Novosady povede nová lávka. Ocelová konstrukce té současné je v havarijním stavu. Nové přemostění bude kromě pěších sloužit i cyklistům.

Současná lávka přes tok Jičínky u ulice Novosady byla postavena v roce 1984. Revizní prohlídka v prosinci 2019 odhalila, že ocelová konstrukce mostku je v havarijním stavu. Lávka musí být odstraněna a nahrazena novou. Město pro její stavbu v loňském roce vyhlásilo ideovou soutěž.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byla oslovena tři architektonická studia, která odevzdala svou studii podle stanovených kritérií potom odborná komise vybrala nejvíce vyhovující návrh.”
Martin Materna, městský architekt: “U vítěze, vybrali jsme architekta Blanka, a ten jeho návrh přesvědčil jak konstrukční propracovaností, tak celkovou jednoduchou estetikou té lávky. Konstrukce je velmi subtilní, ocelová, vetknutá. Vizuálně se vlastně jedná jen o trám vložený přes řeku, který krásně doplňuje koryto řeky Jičínky.”

Nová lávka dlouhá zhruba 40 metrů bude široká tři metry a regulérně bude sloužit i pro cyklisty a bude i osvětlená. Mostek bude umístěn o metr výše než ten stávající, aby splňoval požadavky Povodí Odry.

Martin Materna, městský architekt: “Důležité je, že součástí té lávky bude i řešení toho předpolí. Bude se tam řešit úprava dopravy, zklidnění v místě napojení na lávku, protože tam dochází ke křížení pěších, cyklistů a vozidel. Takže i to je úkolem vybraného projektanta, aby toto doladil, dořešil.”

Kromě toho počítá záměr s přemístěním kontejnerového stání v této lokalitě a vybudováním asi 50 metrů dlouhé zpevněné stezky pro pěší od ulice Novosady směrem k obchodnímu centru Tabačka.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Cena projektové dokumentace je 1,3 milionu korun včetně daně, předpokládané náklady jsou asi 8 a půl milionu korun bez daně, ovšem v cenách ze září 2021. Ve smlouvě na zpracování projektové dokumentace máme určitou inflační doložku, pohyb cen stavebního materiálu a podobně. Odhadovat v tuto chvíli, na kolik se samotná stavba vyšplhá, je předčasné.”

Vítězný ateliér má na přípravu projektové dokumentace pět měsíců. Samotnou výstavbu lávky a revitalizaci jejího okolí lze očekávat nejdříve v příštím roce, možná až v roce 2024.

Nahlásit chybu


K tématu
ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail