Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Náměstím voněl horký vosk a bylo slyšet zvuk klapačky

Vítání svátků jara na Masarykově náměstí se neslo také v duchu lidových tradic a zvyků. Jejich prezentaci si pro návštěvníky připravilo Středisko volného času Fokus.

Masarykovu náměstí kromě jarmarku vévodil v předvelikonočním týdnu také bílý stan, ve kterém se na jeden den usídlila tvůrčí dílna Střediska volného času Fokus. Postupně jí procházely děti ze škol, klienti sociálních služeb a odpoledne i veřejnost.

Petra Fabíková, SVČ Fokus: “Děti si můžou nalepit vajíčko, jsou tady motýlci, barevné vajíčka a my jim to dáme na špejli a odnesou si to domů do květináče. A nebo mohou omalovat omalovánku.”

Vedle u stolu bylo cítit horký vosk a kdo chtěl si tu mohl vyzkoušet náročnější techniku zdobení kraslic.

Jiřina Boková, SVČ Fokus: “Tady momentálně děti dělají voskový reliéf, to znamená, že ten vosk nanášejí na vajíčko a to se neodstraňuje. Pak další technika je vosková batika, kde nanesete včelí vosk na vajíčko, nabarvíte ho anilinkami a až to zaschne, tak vosk odstraníte.”

Taková práce vyžaduje pevnou ruku a trpělivost, když se kresba na první pokus nepovede, nedá se opravit.

Na dalším stanovišti si mohli zájemci vyzkoušet pletení tatarů, uvít věneček a čas od času vše přehlušil zvuk řehtačky nebo klapačky. Zvyk, kdy se chodilo před Velikonocemi klepat, se podle Jany Polzerové ze Starojické historické společnosti stále dodržuje třeba ve Starém Jičíně, v Petřkovicích a Janovicích. Klapačka nahrazovala zvonění zvonu, když na zelený čtvrtek odletěly zvonu do Říma.

Jana Polzerová, Starojická historická společnost: “To znamenalo, že přestaly zvony zvonit. Tak, aby se na té vesnici vědělo, kdy se má jít do kostelíčka, kdy je oběd, kdy je večeře, tak ti kluci chodili a klepali. A klepalo se do rytmu a doprovázela to říkanka Chyťte Jidáše.”

Příjemným zpestřením velikonočního programu na náměstí byla pro nejmenší děti jarní pohádka Divadélka Koloběžka “Na návštěvě v Broučkově”.

Na další větší akci v centru města, a zejména na Žerotínově ulici, se lidé mohou těšit už 30. dubna. Chystá se Tradiční pálení čarodějnic.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy