Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Charita je tu 10 let, její pomoc je potřeba stále více

Charita Nový Jičín slaví deset let svého fungování. Od první služby, kterou byl azylový dům, postupně svou pomoc sociálně slabým rozšiřuje. Potřeba je ji stále více.

Zrod Charity Nový Jičín, která sídlí v azylovém domě na Dolní bráně, je datován 14. prosince 2011. Oslava 10. výročí, o několik měsíců posunutá, se v teď dubnu uskutečnila v Beskydském divadle. Vznik Charity i její současnost připomněla výstava fotografií a krátký dokument. O finále se postaral koncert Hradišťanu. V hledišti byli pracovníci Charity, dobrovolníci a další hosté. Na počátky působení zavzpomínal ředitel organizace Marcel Brož.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Přišli jsme do domu, který na nás trošku působil strašidelně. Postupně jsem ho s pomocí města opravili, začali jsme dělat jednu službu, což byl azylový dům, potom jsme přidali noclehárnu, denní centrum a rozjížděli následné nesociální služby šatník, nábytník, potravinovou banku a tak dále.”

U vzniku novojičínské neziskové organizace stála Charita Ostrava, na kterou se před léty obrátili dobrovolníci ADRY. Ta původně chod zdejšího azylového domu zabezpečovala.

Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: “My jsme byli trošku překvapeni, protože přece jen Ostrava je do Nového Jičína trošku vzdálená, nicméně jsme pochopili, že v Novém Jičíně vznikla dobrovolná Charita Nový Jičín a ADRA měla zájem na tom, aby v tehdejší době tak trošku uvadající sociální služba měla nějakou profesionální nástupnickou organizaci. Já mám obrovskou radost, že Charita Nový Jičín v současné době prožívá desátý rok svého vzniku. my jsme byli jakoby takovým malým článkem na jejich cestě za zabezpečováním kvalitních sociálních služeb na území města Nový Jičín a blízkém okolí.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Charita Nový Jičín je deset let nedílnou součástí našeho města. Bohužel, město neumí zastat pomoc všem lidem a jsou lidé, kteří tu pomoc od města ani nechtějí. Od toho nastupují sociální služby. Charita sama o sobě pomáhá nejen bezdomovcům, ale i maminkám, malým dětem a lidem, kteří si se svou životní situací nedokáží sami pomoci.”
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Mně se zdá, že ten pořadník na ty naše služby je čím dál tím delší, bohužel, to je jakoby špatná zpráva. Ale na druhou stranu, takový je vývoj společnosti a bohužel i ta chudoba k tomu našemu současnému stylu života patří.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Musím říct, že Charita Nový Jičín je ještě mladou Charitou, ale ušla už velký kus cesty. Poskytuje služby, které v Novém Jičíně neposkytovala žádná sociální služba, stará se spíše o ty lidi na okraji společnosti. Já jim tedy děkuji k desetiletém práce a přeji jim do dalších desetiletí, aby se jim dařilo, a ať vnímají, že Moravskoslezský kraj je jejich partnerem.”

Charita patří obecně mezi největší poskytovatele sociálních služeb ve městě i na území kraje a republiky. V Novém Jičíně má 25 zaměstnanců a pracovníků na dohodu, když se k tomu přičtou dobrovolníci, včetně tříkrálových koledníků, tak je to kolem pěti set lidí.

Nahlásit chybu


K tématu