Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na novojičínském náměstí přece jen porostou stromy

Stromy na novojičínském náměstí přece jen porostou. Národní památkový ústav s jejich umístěním v centru města nakonec souhlasí. Budou čtyři a zastíní plochu kolem kašny.

Záměr umístit na Masarykově náměstí stromy projednávala novojičínská radnice s Národním památkovým ústavem už na podzim. Tehdy město souhlas nezískalo. Na dalším jednání, na jaře tohoto roku, se ale podařilo dosáhnout průlomu.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se pokusili vyvolat ještě jedno jednání, právě i ve spolupráci s architektem Pekárem a jeho kolegou Holánem, kteří byli autory rekonstrukce náměstí v nultých letech tohoto tisíciletí. Spolu s nimi se nám podařilo Národní památkový ústav, nechci říci přímo přesvědčit, ale po tom jednání s tím souhlasili.”

Stanovisko památkářů se změnilo zejména díky tomu, že Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži vydalo novou metodiku k takzvané modrozelené infrastruktuře, která více podporuje umísťování zeleně do center měst.

Andrea Miczková, Národní památkový ústav Ostrava: “Je zde tedy řečeno, že je nutno přihlédnout k potřebě zvyšování podílu vegetace v památkově chráněných územích, a to i v místech, kde není historicky doložena výsadba. Protože se teď potýkáme s klimatickými změnami, s větším suchem a horkem v centrech měst, tak je nutné k těmto potřebám občanů přihlížet.”

Město a památkáři se dohodli na vysazení čtyř stromů, v místě, kde za první republiky už jednou rostly, i když jen krátce. Vysazeny budou v příštím roce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy