Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Plížení se a běh zamořeným územím s plynovou maskou, to byl Branný den

Novojičínský klub vojenské historie pořádal v areálu Skalek Branný den. Kluci a holky si mohli vyzkoušet zdravovědu, střelbu ze vzduchovky nebo projít v plynové masce zamořeným územím.

S myšlenkou uspořádat Branný den si Klub vojenské historie FENIX pohrával více než dva roky. Svým zaměřením se klub věnuje především období od 1. do 2. světové války, pořádá různé bitevní ukázky a účastní se rekonstrukcí bojů, ovšem smyslem Branného dne bylo hlavně aktivně pobavit děti a jejich rodiče.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Nejsme zaměřeni jen na tu historii, chtěli jsme veřejnosti ukázat v rámci toho Branného dne, že můžeme dělat i věci, se kterými se už dlouho nesetkali. A hlavně, je to akce pro rodiny s dětmi. historické ukázky, které děláme, tak většinou se přijdou podívat ti tatínkové, ty malé děti moc ne, protože je to na ně moc velký hluk, a proto jsme chtěli i malé děti zapojit do nějaké naší akce, proto Branný den.”

Připravená trasa obsahovala 8 stanovišť, začalo se zdravovědou.

Adriana Plášilová, KVH FÉNIX Nový Jičín: “Učíme tady děti, na jaká čísla v akutních případech volat nebo, když se poraní, jak si obvázat ruku, jak zastavit krvácení a ty starší, jak poskytnout první pomoc.”

Pak následovaly další úkoly - plazit se pod překážkou, práce s mapou, střelba ze vzduchovky nebo průchod zamořeným územím v plynové masce.

účastníci akce:
“Nejvíce se mi líbilo střílení ze vzduchovek.”
“Šplhání po laně a střílení z pušky.”
“Mně se ani nejvíce líbilo běhání v maskách a střílení ze vzduchovky a airsoftky.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Každé město, každá vesnice žije nějakým osobitým způsobem a právě kořením jsou tyto zapsané spolky, různé organizace, kluby, ale i sportovní oddíly. Jsem rád, že dnes vojenský klub FENIX pořádá tuto akci, protože s tímto klubem město Nový Jičín již několik let spolupracuje. Jestli si dobře vzpomínám, tak ta nejkrásnější akce byla oslava 17. listopadu, ale i přivítání Masaryka u příležitosti stého výročí založení republiky.”

Projít si, pro mnohé, dobrodružnou trasu přišli i někteří noví novojičínští spoluobčané, tedy ti z Ukrajiny. Akci brali především jako rozptýlení.

Taťána, Ukrajinka žijící v Novém Jičíně: “Dnes nás starosta města Stanislav Kopecký pozval na tuto akci, mám dvě dcery, kterým se to moc líbilo.”

Branný den se konal za podpory města Nový Jičín a České obce legionářské, ve spolupráci se střední odbornou školou Educa. Na jednotlivých stanovištích se účastníkům věnovali studenti oboru cestovní ruch.

Tomáš Vacula, student SOŠ Educa: “Já jsem tady na stanovišti, kde pomáhám se vzduchovkama, ukazují dětem, jak mají střílet.
Lenka Ševčíková, učitelka SOŠ Educa: “Tahle akce je zaměřena na děti, takže je to zase naše parketa, protože součástí toho oboru jsou i animační služby.”

Během absolvování stanovišť s úkoly si mohli účastníci prohlédnout historickou vojenskou techniku a výzbroj a v závěru spokojeně doplnit energii gulášem z várnice nebo opečeným špekáčkem.Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail