Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hlasy veřejnosti určí, co bude ve městě nového. V Projektech pro Nový Jičín jsou čtyři nápady

Ve městě vrcholí hlasování o Projektech pro Nový Jičín, tedy o nápadech občanů, které zafinancuje participativní rozpočet. Ve hře jsou veřejné grily, psí hřiště, herna pro děti a externí defibrilátor na výletišti Čerťák.

Do letošní výzvy participativního rozpočtu Projekty pro Nový Jičín občané přihlásili celkem pět nápadů. Jejich realizovatelnost posoudily dotčené odbory města a počátkem května Zdravé město Nový Jičín zveřejnilo čtveřici projektů, o kterých nyní hlasuje veřejnost.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Finální hlasování jsme spustili 17. května, běží prostřednictvím aplikace Mobilní rozhlas, kterou Nový Jičín nově užívá, a probíhá až do 31. května. každý hlasující tam má dva hlasy. Tím jsme chtěli pokrýt to, že někdo může chtít podpořit dva projekty a právě dva projekty budou ve finále podpořeny díky té alokaci, která je na projekty stanovena. A někdo, kdo chce podpořit pouze jeden projekt, tak může oba dva hlasy dát jednomu projektu.”

Limit pro projekty byl pro letošek zdvojnásoben na 400 tisíc korun, přičemž náklady na jeden projekt mohou být maximálně 200 tisíc.

Radim Mohler, předkladatel projektu: “Vymyslel jsem agility hřiště, veřejný park pro pejsky, kde se psi baví, překonávají se svým psovodem překážky a myslím si, že tato aktivita je v Novém Jičíně velice žádoucí a chybí tady. Park by měl být postaven na doporučení města na zelené louce v lokalitě Pod Skalkou. Setkal jsem se s argumenty, že v Novém Jičíně už je jedno psí hřiště, ale pozor, to se jedná o psí cvičiště, které není veřejné přístupné. Za to agility park je veřejně dostupný a může tam v rámci provozní doby přijít s pejskem kdokoliv a hrát si, nikoliv trénovat.”
Dalibor Váhala, předkladatel projektu: “Přihlásil jsem projekt veřejného griloviště, které by mohlo sloužit občanům a návštěvníkům města. Z doslechu vím, že takové místo by bylo hojně využívané, zatraktivnilo by veřejný prostor a zároveň by sloužilo jako protipožární ochrana proti vzniku nelegálních ohnišť a podobně.”

Po dohodě s městem by vhodnými lokalitami mohly být Skalky, případně lesopark nebo louka pod fitness stezkou Hybaj.

Dalibor Váhala, předkladatel projektu: “Zároveň bych chtěl všechny lidi vyzvat, že projekt participativního rozpočtu je skvělá příležitost, jak navrhnout a prosadit své nápady, administrativně to není nic těžkého a lidé si tak mohou prosadit to, co jim ve městě chybí.”

Třetím předloženým projektem je Soptíkova herna pro nejmenší děti ve Straníku.

Josef Indrák, předkladatel projektu: “Jedná se o vyhrazenou místnost v místním komunitním centru požární zbrojnice a klubu seniorů. V případě realizace by umožnil setkávání dětí a rodičů v podnětném a hravě prostředí. Projekty pro Nový Jičín, to je šance jak proměnit nápad ve skutečnost, a proto jsem se přihlásili i my.”

Čtvrtý projet předložil Petr Hůla a jedná se o umístění automatického externího defibrilátoru k laickému použití v lokalitě Čerťáku. Pointou tohoto nápadu je zvýšení bezpečnosti v místě výletiště, kde se při různých aktivitách pohybuje velké množství lidí.

Přidělit hlas sympatickému projektu mohou lidé na odkazu, který je na webu a facebooku Zdravého města Nový Jičín.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail