Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín oživil vzpomínku na významného lékaře, zakladatele české nefrologie

V Novém Jičíně přibyla další pamětní deska připomínající významného rodáka. Nese jméno lékaře Jana Broda. Odhalena byla na domě, ve kterém se před 110 lety narodil.

Nedat zapomenout na významné novojičínské osobnosti - to je jedna z náplní činnosti Klubu rodáků a přátel města. I proto teď přibyla na ulici Havlíčkově další pamětní deska. Připomíná lékaře, kardiologa a zakladatele české nefrologie, oboru, který se zabývá onemocněním ledvin, profesora Univerzity Karlovy Jana Broda. Narodil se zde 19. května 1912, tedy před 110 lety.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Chodil tady na gymnázium a přesto ho v Novém Jičíně téměř nikdo nezná. Díky iniciativám Ireny Zárubové, členky našeho klubu, a dalších osob se nám podařilo jeho životopis zmapovat, zkontaktovali jsme se s českou nefrologickou společností, a díky tomu jsem dnes tady a odhalujeme jeho desku na jeho rodném domě.”
Ivan Rychlík, přednosta interní kliniky, FN Královské Vinohrady: “Profesor Jan Brod byl mimořádná osobnost české kardiologie a nefrologie, a byla to mimořádná osobnost oceňovaná v zahraničí, protože to byl i zakladatel Mezinárodní nefrologické společnosti. Mimo jiné byl i velkou osobností z hlediska společenské autority, byl to jeden ze čtyř spoluautorů manifestu Dva tisíc slov.”

V roce 1968 Jan Brod emigroval a hovořit o tom, co všechno udělal pro českou medicínu, se tu začalo až po roce 1989. Zemřel v roce 1985 v německém Hannoveru.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy