Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pamětní deska v Havlíčkově ulici připomíná významného lékaře

V Novém Jičíně přibyla další pamětní deska připomínající významného rodáka. Nese jméno lékaře Jana Broda. Instalována byla na domě, ve kterém se před 110 lety narodil.

Zpěv novojičínského komorního sboru doprovodil odhalení další pamětní desky významného novojičínského rodáka, která byla instalována na domě na ulici Havlíčkova. Připomíná lékaře, kardiologa a zakladatele české nefrologie, tedy oboru, který se zabývá onemocněním ledvin, profesora Univerzity Karlovy Jana Broda. Narodil se zde 19. května 1912, tedy před 110 lety.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Dneska jsem odhalili desku významného rodáka z Nového Jičína, chodil tady na gymnázium a přesto ho v Novém Jičíně téměř nikdo nezná. Díky iniciativám Ireny Zárubové, členky našeho klubu, a dalších osob se nám podařilo jeho životopis zmapovat, zkontaktovali jsme se s českou nefrologickou společností, a díky tomu jsem dnes tady a odhalujeme jeho desku na jeho rodném domě.”
Ivan Rychlík, přednosta interní kliniky, FN Královské Vinohrady: “Profesor Jan Brod byl mimořádná osobnost české kardiologie a nefrologie, a byla to mimořádná osobnost oceňovaná v zahraničí, protože to byl i zakladatel Mezinárodní nefrologické společnosti. Mimo jiné byl i velkou osobností z hlediska společenské autority, byl to jeden ze čtyř spoluautorů manifestu Dva tisíc slov a koneckonců i tato jeho společenská angažovanost pak přispěla k tomu, že v roce 1968 emigroval. Bohužel byl pak pro českou historii úplně zapomenutý.”

Hovořit o Janu Brodovi, a o tom, co všechno udělal pro českou medicínu, se začalo opět až po roce 1989. Nutno dodat, že nucen byl emigrovat hned dvakrát, jako žid i před druhou světovou válkou.

Autorem Brodovy pamětní desky Jan Zemánek, stejně jako několika dalších, které už byly z iniciativy klubu rodáků ve městě umístěny.

Jan Zemánek, sochař a řezbář, autor pamětní desky: ”Ta podoba se ustálila v posledních letech. Nakonec jsme dospěli k názoru, že ideální je použít kamennou desku s písmem a na ní dávat bronzový odlitek, medailon s reliéfní podobiznou té osobnosti. Takže to je asi už čtvrtá nebo pátá deska, která má tento vzhled.”

Podobu Jana Broda na pamětní desce ztvárnil autor podle jedné jediné malé fotografie, kterou měl k dispozici. Tento významný lékař zemřel v roce 1985 v německém Hannoveru, kde působil jako přednosta nefrologického pracoviště na tamní univerzitě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy