Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kamennou baštou prochází dvě umělecké cesty k témuž

Výstava v kamenné baště propojila světy dvou výtvarníků, kamarádů ze studií. Jeden zde prezentuje své grafiky, druhý řezbářské práce - to vše pod jednotícím názvem Dvě cesty k témuž.

Novojičínský sochař a řezbář Jan Zemánek a grafik Ondřej Michálek žijící v Olomouci, tito dva umělci spojili svou tvorbu do jedné výstavy, která je k vidění v sídle Klubu rodáků a přátel města na baště. Znají se z dob studií na filozofické fakultě v Olomouci. První a až dosud i poslední společnou výstavu, tehdy svých diplomových prací, měli v roce 1970. Myšlenka na společnou výstavu vznikl po 50 letech, měla se konat v roce 2020.

Jan Zemánek, sochař a řezbář: “Napadlo nás, že naše alma mater pořádá zlaté promoce, to je po 50 letech, a že bychom se mohli sejít na společné výstavě k té zlaté promoci. Bohužel do toho vstoupil covid a ta myšlenka byla odsunuta. Ale řekli jsme si, že proč teda ne, uděláme ji tady na baště.”

Výstava je tedy na světě a uvádí ji název “2 cesty k témuž”.

Ondřej Michálek, grafik: “Šlo o to zmínit ten fakt toho směřování, které může být jaksi velmi odlišné, ale vlastně jde o jakýsi soutok aktivit nebo zjištění, že nám s Honzou šlo vlastně o totéž.”

Ondřej Michálek jako známý průkopník netradičních grafických technik vystavuje na baště své grafické práce, s dřevořezbami Jana Zemánka je spojují například struktury, které jsou přírodní, ale zároveň v geometrickém tvaru.

Jan Zemánek, sochař a řezbář: “V té geometrické abstraktnější formě jsou tu listy a listy nejen ve smyslu biologickém, jako tvar listu na stromu, ale jako list skicáku, papíru, list překližky. Začátkem těch listů je nějaká geometrická síť, ze které potom prořezávám nějaké tvary, které snad budou mít tu ambici evokovat nějakou novou jakoby rostlin nebo biologický a botanický tvar endemického charakteru, jako endemit v mé hlavě. ”
Ondřej Michálek, grafik: “Je to vlastně způsob uvažování a když zapojíte všechny svoje schopnosti citové, intelektuální a ještě navíc ty technické, tak máte nekonečný prostor možností, ze kterých musíte vybírat. A ta grafika je zajímavá tím, že mi ten prostor velmi zúží. A já má vlastně malý prostor, který je o to intenzivnější, kde teď můžu přemýšlet o tom, co teď vlastně dělám a jaký bude výsledek.”

Projít si výstavu “2 cesty k témuž” může veřejnost na baště až do konce července.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy