Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Morový sloup v Novém Jičíně je v péči restaurátorů, údržbu památky provádí po sedmi letech

Morový sloup a kašnu na novojičínském náměstí zhruba na dva měsíce obehnalo oplocení. Památka je v péči restaurátorů, kteří po několika letech provádí její údržbu a čištění.

Pozornost restaurátorů si morový sloup s kašnou, který na Masarykově náměstí v Novém Jičíně stojí od roku 1710, zasloužil po sedmi letech. Ti nejprve odstranili z jeho povrchu holubí trus a další nečistoty. Pak začali s retušemi narušených míst.

Jakub Gajda, akademický sochař a restaurátor: “Hlavně na tom spodním soklu a schodu, došlo k uvolnění spárování a určitých druhotných doplňků, které se jednak uvolní časem, prší na to, zamrzají na tom srážky, drží se na tom sníh a samozřejmě lidé neodolají šlapou na to, takže i ty vysprávky časem vezmou za své.”

Tmely po nanesení potřebují dobu zrání minimálně tři týdny. Pak ještě restaurátor ošetří kámen nátěrem, který jej ochrání před vodou.

Jakub Gajda, akademický sochař a restaurátor: “Ta památka byla zevrubně restaurována v roce 2006, tohle je její druhá údržba a pokud se provedou tyto zásadní práce, jako je očištění povrchu a nějaké revize, tak je to násobně levnější, než když se počká dalších třicet let a potom se bude už hasit ten požár, který bude větší v tom smyslu znečištění a nějaké degradace toho kamene.”
Oldřiška Navrátilová, ved. Odb. školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Jsem ráda, že finanční prostředky zbyly i na opravu památek. Jsou to všechno plánované opravy tak, aby nedošlo k další destrukci těch památek."

Záchovné práce skončí, a s nimi zmizí centra i oplocení, počátkem srpna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy