Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Módní přehlídka v Žerotínském zámku odtajnila vítězný klobouk na dostihy

V Žerotínském zámku se konala módní přehlídka s názvem Klobouk na dostihy. Byla vyústěním vzdělávacího programu Muzea Novojičínska, který byl připraven pro expozici klobouků.

Trámový sál Žerotínského zámku posloužil jako přehlídkové molo pro prezentaci dobové módy a především klobouků. Tato módní přehlídka s názvem Klobouk na dostihy byla završením vzdělávacího programu Muzea Novojičínska, který byl součástí kloboukové expozice.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Kdy se žáci seznámili s celou expozicí, s historií módy a s výrobou klobouků a měli za úkol navrhnout klobouk na dostihy. Ty návrhy byly vystaveny ve stálé expozici klobouků a hlasovali jak návštěvníci, tak uživatelé facebooku. Vítězný návrh klobouku se nechal vyrobit v kloboučnické továrně.”

Do návrhářské soutěže se zapojily školy z celého regionu, od mateřských až po střední. Vítězným se stal klobouk studentky 1. G novojičínského gymnázia.

Julie Madurová, autorka návrhu vítězného klobouku: “Já mám ráda přírodu, přesně jsem nevěděla, co tam chci udělat, takže jsme vymyslela kytičky. Moc ráda kreslím, je to jeden z mých koníčků a mám v plánu jít na uměleckou střední školu.”
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Klobouk máme snahu vydražit, a to na dostihových závodech v Pardubicích, ale tato akce je ještě v jednání. Pokud by se to podařilo, částka za dražbu by připadla vítězné třídě.”

Módní přehlídka, v rámci které byl také originální model vítězného klobouku představen, se konala v režii okrašlovacího spolku Calma z Luhačovic. Jeho členové prezentovali období, kdy byl klobouk nedílnou součástí oděvů, od 70ých lety 19. století do 40tých let století 20.

Blanka Petráková, Luhačovický okrašlovací spolek Calma: “My jsme hlavně přijeli předvést klobouky, protože jsme v Novém Jičíně a protože máme krásný výběr klobouků, které jsme si ve spolku většinou sami vyrobili nebo upravovali. A k těm kloboukům musíme přiřadit kostýmy do toho správného historického období. Ty kostýmy jsou vybrány tak, aby to bylo co nejpestřejší, takže tady máme společenské oděvy, taneční módu, vycházkové kostýmy a ukázku sportovního ošacení z počátku 20. století.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyMAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail