Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ohňostroj už z opravené střechy pravděpodobně neodpálí

Město opravuje střechu jedné ze svých kulturních památek - budovy radnice. Do objektu už delší dobu zatékalo. Na špatném stavu střechy se podepsala nevhodná krytina a ohňostroje, které z ní byly odpalovány.

Počátkem července ohradilo část budovy radnice lešení a začala oprava střechy. Ta už byla delší dobu ve špatném stavu a do části úřadu zatékalo.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta oprava střechy probíhá z toho důvodu, že jednak už měla své stáří, ale také byla poškozena četnými ohňostroji, které se tady odehrávaly. Takže už tam byla místa, kde to bylo propálené a voda zatékala přímo do sekretariátu, takže ty oprava už byla neodkladná. Měla proběhnout už minulý rok, ale kvůli úsporám byl odložena na tento rok.”
Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Jedná se o to, že ta střecha měla krytinu z titanzinku a ten byl na hodně místech už zoxidovaný. Dále to byly různé závady spojené s ohňostrojem a některé místa byla různě zaplátována.”

Nová střešní krytina bude z pozinkovaného válcovaného plechu a bude v červené barvě.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Rozsah prací je výměna bednění, oprava nosných dřevěných částí a kompletní výměna střešní krytiny. S tím je spojena přeložka veřejného osvětlení, proto nyní nesvítí věž radnice.”

Původně renesanční budova radnice je památkově chráněna, proto i tyto opravy probíhají v souladu s Národním památkovým ústavem.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Takže všechny práce musí být odsouhlaseny i touto institucí. Zároveň jsem ale díky tomu získali i z ministerstva kultury dotaci ve výši 570 tisíc na regeneraci městské památkové rezervace právě na tuto akci, takže pokryje zhruba pětinu rozpočtu na opravu.”

Rozpočet opravy je dva a půl milionu korun. Práce mají skončit do 31. srpna.

Jak v této souvislosti místostarosta Ondřej Syrovátka uvedl, nyní už ohňostroj ze střechy radnice pravděpodobně odpalovány nebudou, pokud na ně dojde, budou instalovány na parkovišti u tržnice.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Já osobně jsem toho názoru, že ta doba už trošičku pokročila a nejen veřejné mínění, ale i samosprávy se přiklánějí k tomu, že místo ohňostrojů dělají i ekologičtější věci, jako třeba videomappingy a podobně. Takže já si osobně myslím, že pokud budou, tak možná v zimě, kdy to není tak nebezpečné a nehrozí požár, ale domnívám se, že na slavnosti už se v budoucnosti ohňostrojů spíš nedočkáme.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy