Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sto let novojičínského skautingu připomene slavnost a výstava

Před sto lety byl v Novém Jičíně založen první skautský oddíl. Toto výročí připomíná výstava v Návštěvnickém centru a bude mu věnována i slavnost města. Skauti rozloží svůj tábor u Žerotínského zámku.

První skautský chlapecký oddíl byl v Novém Jičíně založen před 100 lety, přesně 2. dubna 1922. Svou historii teď v září skauti představují veřejnosti výstavou v Návštěvnickém centru.

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Je důležité připomenout, že mezi zakládajícími členy byli bratři Krylové, otec a strýc pozdějšího zpěváka Karla Kryla. další ze zakládajících členů byl Miroslav Derka, který zahynul za druhé světové války v koncentračním táboře Dachau. Jedním z vůdce oddílu v období první republiky byl i pozdější stíhací letec a dnes čestný občan města Nového Jičína Jaroslav Hlaďo. Takže za těch sto let prošly skautskými oddíly desítky, stovky osob a osobností.”

Na výstavě jsou tedy k vidění fotografie ze skautských táborů a výprav, a také kroniky a materiály, které připomínají významné osobnosti skautingu.

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Nutno poznamenat, že skautské oddíly ve své době vydávaly i časopisy, ať už to byl kec nebo Buzola. Ty jsou zde taktéž vystaveny. Součástí výstavy jsou i skautské vlajky a prapory, kroje, klobouky a další tábornický materiál.”
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Součástí výstavy je několik unikátních fotografií generála Jaroslava Hlaďa, kterého zachycují jako mladého člena skautů.”

Spolupořadatelem výstavy je kromě místních skautů také Muzeum Novojičínska. Do Návštěvnického centra zapůjčilo exponáty, které dosud nebyly nikdy vystaveny.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Jsou to zvláště skautské klobouky, které byly vyráběny v prestižních novojičínských kloboučnických továrnách. Taktéž Tonak přispěl současnou produkcí skautských klobouků. Taktéž jsou to uniformy a opravdu jsou to unikátní skvosty. Takovou hlavní připomínkou na skauting v Novém Jičíně je Svojsíkova alej a je pojmenována po jednom spoluzakladateli československého skautingu.”

Skauting byl zakázán v době války a v době komunistického režimu. Obnovit činnost mohl naposledy po roce 1989. V Novém Jičíně nyní fungují dvě střediska. To pod názvem Pagoda vzniklo v roce 1945, nové středisko Dvojka zahájilo činnost v roce 1990. Dohromady čítají zhruba 430 členů a stoleté výročí skautingu budou slavit i na letošní slavnosti města.

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “U této příležitosti v zámeckém parku v sobotu 10. září bude rozbito stanové městečko, budou zde postaveny stany, ukázky táborové činnosti a spousta aktivit pro děti a mládež.”

Svůj den na slavnosti zahájí skauti v 10 hodin slavnostním nástupem se skautskou hymnou a vztyčením vlajky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy